Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. októbra 2012

Dedina Dobrá Voda mala oslavovať, ale niet čoDobrá Voda v okrese Trnava zrušila oslavy 750. výročia prvej písomnej zmienky o obci, ktoré sa mali konať počas nadchádzajúceho víkendu. Nie je totiž isté, či prvá písomná zmienka ...Zdieľať
gulas DOBRÁ VODA 5. októbra (WEBNOVINY) - Dobrá Voda v okrese Trnava zrušila oslavy 750. výročia prvej písomnej zmienky o obci, ktoré sa mali konať počas nadchádzajúceho víkendu.


Nie je totiž isté, či prvá písomná zmienka naozaj pochádza z roku 1262. Aj internetová stránka obce na viacerých miestach uvádza, že osada Dobrá Voda sa prvýkrát spomína v roku 1394.

Zastupujúci starosta René Blanárik dal vytlačiť plagáty, pozvánky a do dediny pozval aj politikov. Naplánovaná bola zábava, sólista Opery SND Daniel Čapkovič, tri kotly gulášu a ďalší program spolu za 5500 eur.

"Oslavy naplánované na tento víkend sa odkladajú, pretože názory na termín prvej písomnej zmienky sa rôznia. Ja mám údaje o roku 1262, no sú aj iné," povedal Blanárik. Rok 1262 sa však v historických prameňoch spomína v súvislosti s kopcom Dobrá Voda, prípadne s hradom.

Poslankyňa Alžbeta Benedikovičová na rokovaní obecného zastupiteľstva uviedla viacero zdrojov, podľa ktorých by 750. výročie prvej zmienky mala Dobrá Voda oslavovať až v roku 2144. Odcitovala časti o obci z Vlastivedného slovníka obcí na Slovensku, Encyklopédie miest a obcí Slovenska a odvolala sa aj na podklady z budapeštianskeho archívu.

O pripravovaných oslavách poslanci až do septembra nevedeli, neboli zahrnuté ani v obecnom rozpočte. Zastupujúci starosta ich o zámere oslavovať informoval až na septembrovom rokovaní zastupiteľstva.
Dobrá Voda nie je jedinou obcou, ktorá pre historické rozpory musela odložiť oslavy tohto druhu. V minulosti viackrát odkladala oslavy výročia Chtelnica, pretože vždy pred naplánovaným termínom sa objavili nové dokumenty o dátume prvej písomnej zmienky.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Analytik viní Jána Slotu, ten bol príčinou pádu SNS
<< predchádzajúci článok
Opitý Košičan bez vodičáku havaroval s cudzím autom

Dedina Dobrá Voda mala oslavovať, ale niet čo - diskusné fórum čitateľov