23. marca 2014

Derby Ostravy so Sparty poznačili výtržnosti, polícia zatkla 31 osôb

Tradičné české futbalové derby medzi Baníkom Ostrava a Spartou Praha poznačili v polčasovej prestávke sobotňajšieho duelu rozsiahle výtržností najmä poľských a ostravských ...

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Praha 23. marca (TASR) - Tradičné české futbalové derby medzi Baníkom Ostrava a Spartou Praha poznačili v polčasovej prestávke sobotňajšieho duelu rozsiahle výtržností najmä poľských a ostravských fanúšikov. Podľa portálu isport.cz zatkla polícia 31 osôb, ľahké zranenia si odnieslo aj 11 policajtov.

Po bezgólovom prvom polčase to na Bazaloch začalo vrieť. Početná skupina výtržníkov so zahalenou tvárou sa presťahovala k sektoru fanúšikov Sparty a začala ich ohadzovať sedadlami. Rovnakou kartou sa prezentovali aj hostia, ktorí sa nevedeli zmestiť do kože už pri ceste z Prahy do Ostravy a rozsiahlo poškodili interiér vlaku. Na štadióne musela zasahovať polícia, ktorá však mala dlho problém celú situáciu upokojiť. Výtržníci sa stratili v dave ľudí a následne zamerali svoju pozornosť práve na príslušníkov polície. Hádzali na nich rôzne predmety od pyrotechniky až po kamene a sedadlá. Polícia napokon ústupila a opustila priestor štadióna. Druhý polčas divácky atraktívneho zápasu sa tak začal s 20-minútovým oneskorením, duel napokon skončil nerozhodne 1:1.

Na stretnutí sa zúčastnili aj rodiny s deťmi, ktoré po nepríjemnom zážitku opustili so strachom z hľadiska bezpečnosti priestory sektorov na štadióne. Derby sprevádzalo aj niekoľko menších fyzických stretov oboch táborov, policajný koridor však veľkej bitke v polčasovej prestávke dokázal zabrániť. Baník by mal podľa prvých informácií Českej televízie v priamom prenose sobotňajšieho duelu dostať pokutu vo výške 200.000 korún za nedostatočnú usporiadateľskú službu. Rozsah škôd sa odhaduje na 150.000 českých korún.

Polícia hneď v noci zo soboty na nedeľu spustila pátranie po poľských a ostravských výtržníkoch a zadržala 31 osôb. Ich počet však zrejme ešte po nedeli narastie. Na štadióne permanentne zasahovala aj záchranná služba, ktorá musela ošetriť muža s ťažkým poranením hlavy a ďalšiemu pomáhala pri epileptickom záchvate.

Čierne škvrny správania sa fanúšikov v sobotňajších zápasoch 21. kola českej Gambrinus lige podčiarkol aj duel Slovácka s Brnom. Polícia v tomto prípade zadržala siedmich opitých výtržníkov, ktorí sa postarali o demoláciu sociálnych zariadení na štadióne v Uherskom Hradišti. Slovácko rozstrieľalo Zbrojovku 5:0.