Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

12. augusta 2006

Desať plavcov si vyskúšalo ako chutí 53 km DunajaNa Dunaji dnes uskutočnili prvý ročník historického plávania z Viedne do Bratislavy pod názvom Dunaj bez hraníc - Donau ohne Grenzen. Túto medzinárodnú plaveckú akciu usporiadalo občianske ...Zdieľať

BRATISLAVA 12. augusta (WEBNOVINY) - Na Dunaji dnes uskutočnili prvý ročník historického plávania z Viedne do Bratislavy pod názvom Dunaj bez hraníc - Donau ohne Grenzen. Túto medzinárodnú plaveckú akciu usporiadalo občianske združenie Ľadové Medvede Bratislava a viedenskí plavci Erster Wiener Donau Schwimm. Plánovaný štart o 9:00 sa presunul až na 10:00 - a aj napriek tomu do Bratislavy dorazili skôr než mali v pláne a pôvodných sedem hodín sa skrátilo na štyri a pol hodiny. "Vďačíme za to prúdu Dunaja, ktorý bol rýchlejší, než sme pôvodne očakávali," povedal člen Ľadových Medveďov Bratislava Ladislav Pečenka.

Plavci boli rozdelení do dvoch skupín. Jedna skupina v zložení Ladislav Pečenka, Radovan Hlatký, Eva Steyrerová, Tibor Kováčik, Katarína Kuníková, Hanns Pekarek a Stephan Dvorak plávala štafetu. Striedali sa po pol hodine. Medzi štafetovými plavcami boli aj najstarší a najmladší člen akcie, 21-ročná Katarína a 62-ročný Hannes. Dvaja plavci chceli pôvodne zaplávať celú 53-kilometrovú trasu, ale podarilo sa to iba jednému. Tibor Černák preplával niečo menej ako polovicu a v Hainburgu musel žezlo vo vode odovzdať svojmu českému kolegovi Michalovi Moravcovi, pretože sa v 15-stupňovej vode podchladil. "Pôvodne som plávať nemal, ale som rád, že som si to mohol vyskúšať," priznal Moravec. Jediný, komu sa podarilo preplávať celú dĺžku bol Zoltán Makai, ktorý ako prvý Slovák preplával aj prieplav La Manche. "Najťažšie bolo vojsť do vody. Potom to už šlo," povedal.

Počasie plavcom veľmi neprialo. Necelých dvadsať stupňov vonku, mrholenie a 15-stupňová voda dala zabrať aj takým otužilcom, akými sú Ľadové Medvede. Aj napriek tomu však z vody vyliezali s úsmevom na tvári a odhodlaním absolvovať trasu o rok znova.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovensko-poľský most cez Dunajec naplnil túžby generácií
<< predchádzajúci článok
Otázka odškodnenia pozostalých po policajtoch ešte nedoriešená