Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

28. septembra 2013

Divadelné ocenenia sezóny DOSKY 2013 získali inscenácia Untitled, herci Javorková a HeribanFestival za účasti ministra kultúry SR Mareka Maďariča s veľkým úspechom otvorila vo veľkej sále Divadla Andreja Bagara v Nitre originálna francúzska inscenácia Suita č. 1 „ABC“ pre 22 účinkujúcich a dirigenta projektu Encyklopédia reči.Zdieľať
Divadelné ocenenia sezóny DOSKY 2013 získali inscenácia Untitled, herci Javorková a Heriban


K 11 členom francúzskeho hereckého zboru sa pripojili jedenásti účinkujúci zo Slovenska a spoločne tak otvorili najvýznamnejšie divadelné podujatie na Slovensku, festival Divadelná Nitra 2013. Režisér Lacoste si svojich slovenských kolegov vybral priamo v Nitre počas septembrového castingu.
 
Uznávaný francúzsky skladateľ a režisér Joris Lacoste, prišiel na Slovensko po prvýkrát. Jeho diela sú vždy jedinečným autorským vyjadrením s nevšednými témami a nápadmi, plné inšpirácií z literatúry, výtvarného umenia, hudby, vždy podčiarknuté podrobným výskumom.
 
Už tradične sa na úvod Divadelnej Nitry rozdali Divadelné ocenenia sezóny DOSKY 2013, ktoré po prvýkrát odvysielala RTVS v priamom prenose na Dvojke.
 
DOSKY vyhlasuje Asociácia súčasného divadla a Asociácia Divadelná Nitra. DOSKY sa od založenia v roku 1996 stalinajznámejšou cenou odovzdávanou na Slovensku v oblasti divadla. O nomináciách v aktuálnom 18. ročníku ankety rozhodlo v ôsmich kategóriách 26 divadelných kritikov, teoretikov a publicistov.
 
Ceny v podobe drevenej dosky so strieborným štítkom môžu byť udelené produkciám a výkonom všetkých žánrov v oblasti profesionálneho divadla na Slovensku, a to v druhoch: činoherné divadlo, opera, muzikál, bábkové divadlo, balet i súčasný tanec. DOSKY sa udeľujú bez ohľadu na štátnu príslušnosť tvorcov za umelecký výkon, ktorý mal premiéru v divadlách na území Slovenska v predchádzajúcej sezóne.
 
Ocenenia boli v tomto roku udelené:
 
Najlepšia inscenácia v sezóne 2012/2013
 
Untitled, koncept, réžia, performerka: Sláva Daubnerová, Divadlo P.A.T., Bratislava
 
Untitled, koncept, réžia, performerka: Sláva Daubnerová, Divadlo P.A.T., Bratislava


Najlepšia réžia v sezóne 2012/2013
 
Linda Keprtová za réžiuoperu Francisa Poulenca Dialógy karmelitánok, Štátne divadlo Košice
 
Najlepší mužský herecký výkon v sezóne 2012/2013
 
Daniel Heriban za postavu Janka Kráľa v inscenácii hry Doda Gombára a Róberta Mankoveckého www.narodnycintorin.sk, Slovenské komorné divadlo, Martin
 
 
Najlepší ženský herecký výkon v sezóne 2012/2013
 
Anna Javorková za postavu Klytaiméstry v inscenácii Aischylovej hry Oresteia, Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava
 
Najlepšia scénografia v sezóne 2012/2013
 
David Jařab za scénu v inscenácii hry Elfriedy Jelinek Rechnitz – Anjel skazy, Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava. Predstavenie Rechnitz uvedie Divadelná Nitra v utorok 1. októbra o 19:00 h.
 
Najlepší kostým v sezóne 2012/2013
 
Peter Čanecký za kostýmy v inscenácii podľa románu Fiodora Michajloviča Dostojevského Bratia Karamazovovci, Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava
 
Najlepšia scénická hudba v sezóne 2012/2013
 
Róbert Mankovecký, Daniel Heriban, Marek Geišberg za hudbu k inscenácii hry Doda Gombára a Róberta Mankoveckého www.narodnycintorin.sk, Slovenské komorné divadlo, Martin
 
Objav sezóny 2012/2013
 
Dominika Kavaschová za postavu Máše v inscenácii hry Anny Saavedry Fajčiarky a spasiteľky, Divadelná fakulta VŠMU, Bratislava
 
  


 


V rámci festivalu zavíta do Nitry spolu 13 divadelných súborov z Česka, Chorvátska, Francúzska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rumunska, Slovinska aj Slovenska. Diváci sa počas šesťdňového festivalového maratónu môžu tešiť na 13 inscenácií počas 19 predstavení v hlavnom programe a na vyše 70 podujatí – divadelných, filmových, výtvarných či hudobných – v sprievodnom programe.
 
Priamo na divadelných doskách si diváci vychutnajú výkony 117 hercov aj spevákov, počet účinkujúcich v sprievodnom programe sa tento rok vyšplhá na 220 umelcov.
 
Divadelná Nitra aj tentoraz nastolí prostredníctvom výnimočných európskych a domácich inscenácií otázky o závažných spoločensko-politických javoch.
Mottom 22. ročníka Divadelnej Nitry je otázka Očistení?.
 
„V programe nájdeme očistenie reči od zmyslu slov, interpretácie divadelnej hry od tradičných postupov a klišé, osudov ľudí od nánosov účelových politických lží, mena a povesti hrdinov jednotlivých diel od obvinení a krívd,” vysvetlila riaditeľka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra Darina Kárová. „Ponúkneme produkcie, ktoré prinášajú nový pohľad na veľké tragédie, ale aj na spôsob očisty v netragickom type divadla. Hľadáme silné témy, nové vízie, iné cesty, ako ukázať neprebádané,“ dodala.

Zo Slovinska prinesú umelci na čele s režisérom Oliverom Frljićom inscenáciu
s názvom 25 671. Toto číslovyjadruje počet ľudí, ktorí boli po skončení prvej občianskej vojny v Juhoslávii a vzniku samostatného Slovinska vymazaní z registra občanov a ani po 20 rokoch neexistujú v matrikách. Z nich traja dosvedčia svojou prítomnosťou v Nitre, aké je to žiť a súčasne neexistovať pre svoju krajinu.
 
Chorvátsko bude v hlavnom festivalovom programe reprezentovať známy režisér Bobo Jelčić s inscenáciou Čajka. Netreba však čakať klasického Čechova,
skôr hravú a sebaironickú výpoveď o potencii či impotencii divadelného umenia.
 
Hlavnému programu budú tento rok dominovať medzinárodné premiéry inscenácií unikátneho projektu Divadelnej Nitry, Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície.

Slovensko budú zastupovať umelci bratislavského Divadla SkRAT, Dušan Vicen
a Ľubomír Burgr. Prinesú inscenáciu Vnútro vnútra (Vetranie v archívoch tajnej polície v dvoch samostatných častiach s prestávkou), inšpirovanú dodnes neobjasneným prípadom podivnej smrti dvojitého agenta a tajne vysväteného kňaza Přemysla Coufala z roku 1981.
 
Českú republiku bude reprezentovať hudobný skladateľ a autor libreta Aleš Březina a oceňovaný dramatik a režisér Petr Zelenka. V ich dokumentárnej inscenácii z dielne Opery Národného divadla v Prahe, Toufar – Mučiace hry, sa diváci dozvedia o príbehu „číhošťského zázraku“ z roku 1949, za ktorý ŠtB na smrť umučila nevinného farára Josefa Toufara. V inscenácii vystúpi česká operná diva Soňa Červená.
 
Nemecký režisér Clemens Bechtel postaví v inscenácii Môj spis a ja drážďanského Štátneho divadla po prvý raz vedľa seba na javisko skutočných mužov a ženy, ktorých životy kruto poznačila nemecká tajná polícia Stasi.
 
Svetoznáma rumunská režisérka a dramatička Gianina Cărbunariu predstaví Typografiu majuskulu (Inscenované archívy) a v nejpríbeh 16-ročného rumunského chlapca, ktorý v roku 1981 vytvoril nápisy na múroch, volajúce po slobode v neslobodnom režime. Maďarská inscenácia režiséra Dániela D. Kovácsa a scenáristu Pétera Závadu si ako predlohu svojej inscenácie Reflex (Odmäk) vybrala príbeh psychiatričky, z ktorej komunistický systém urobil psychiatrickú pacientku. Poľská inscenácia (Na)sleduj ma režiséra Radeka Rychcika a autora textu Tomasza Kireńczuka spojí životné osudy agenta tajnej polície a mladej herečky, dcéry poľského disidenta a emigranta.

Na Divadelnej Nitre už tradične nebudú chýbať slovenské inscenácie. Domácu sekciu programu zostavil tento rok pre Divadelnú Nitru dramaturg Peter Pavlac. Predstaví sa Divadlo Aréna s inscenáciou Holokaust, Slovenské národné divadlo prinesie inscenáciu Rechnitz – Anjel skazy rakúskej spisovateľky a nositeľky Nobelovej ceny Elfriede Jelinek, Mestské divadlo Žilina Modrofúza a po dlhšom čase sa na divadelné dosky vracia Blaho Uhlár a jeho legendárna S.T.O.K.A
s Neistým gruntom.
 
Divadelná Nitra pripravila pre festivalových návštevníkov a Nitranov aj tentoraz bohatý sprievodný program, ktorý prinesie do ulíc vyše 70 podujatí. Tento rok zmenil koncepciu a posúva sa od tradičného pouličného umenia k novátorskému súčasnému umeniu. Dejiskom sprievodného programu bude opäť festivalové iné_námestie pred Divadlom Andreja Bagara, ktoré sa vďaka originálnemu architektonickému riešeniu s netradičnými konštrukciami premení na pulzujúci priestor s úplne novým vzhľadom. Odohrajú sa na ňom interaktívne divadelné
i tanečné predstavenia, nezvyčajné výtvarné inštalácie, moderné performancie, neobyčajné happeningy, videoarty či netradičné koncerty a hudobné projekty, ktoré prezentujú súčasné umelecké trendy a reagujú na javy dnešného sveta. Diváci sa môžu tešiť na kreatívne, inšpiratívne a netradičné diela vo verejnom priestore mesta Nitra.
 
Vstupenky na festivalové predstavenia sú stále v predaji, online priamo na stránke www.nitrafest.sk alebo denne od 10:00 do 21:00 h. v pokladnici festivalu, vstup do Divadla Andreja Bagara v Nitre z námestia.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Česku je tento rok vážnych otráv hubami podozrivo veľa
<< predchádzajúci článok
Pascal Pinon vystúpia v októbri v Bratislave aj v Košiciach

Divadelné ocenenia sezóny DOSKY 2013 získali inscenácia Untitled, herci Javorková a Heriban - diskusné fórum čitateľov