07. septembra 2013

Djokovič prvým finalistom dvojhry po triumfe nad Wawrinkom

Srb Novak Djokovič sa teší z výhry nad Švajčiarom Stanislasom Wawrinkom.

Srb Novak Djokovič sa teší z výhry nad Švajčiarom Stanislasom Wawrinkom. Foto: TASR/AP
New York 7. septembra (TASR) - Srbský tenista Novak Djokovič sa po štvrtý raz za sebou prebojoval do finále dvojhry na grandslamovom turnaji US Open. Šampión z roku 2011 si v dramatickom úvodnom semifinále ako nasadená jednotka poradil s deviatkou "pavúka" Švajčiarom Stanislasom Wawrinkom po vyše štvorhodinovej päťsetovej dráme 2:6, 7:6 (4), 3:6, 6:3 a 6:4.

Zápas mal mnoho paralel s osemfinálovým duelom na januárovom Australian Open. Wawrinka skvele odštartoval a na rozdiel od Melbourne dokonca viedol 2:1 na sety, Djokovičovi sa však rovnako ako u "protinožcov" podarilo otočiť nepriaznivý vývoj. V pondelňajšom finále nastúpi od 23.00 SEČ proti víťazovi stretnutia medzi Španielom Rafaelom Nadalom a Francúzom Richardom Gasquetom.

Wawrinkovi skvele vyšiel úvod zápasu s Djokovičom, keď dvakrát prelomil podanie Djokoviča a vybudoval si náskok 4:1. Švajčiar skvele returnoval, ničil súpera obávaným jednoručným bekhendom a predviedol aj viacero ukážkových forhendových krosov. Srb sa trápil na podaní, robil priveľa nevynútených chýb.

V druhom dejstve sa Wawrinka po brejku v piatom geme ujal vedenia 4:2. Djokovič v ďalších minútach spresnil hru, otočil na 5:4 a vynútil si tajbrejk, v ktorom slávil úspech. O osude tretieho setu rozhodol ôsmy gem, v ktorom Wawrinka čistou hrou prelomil "Noleho" podanie. Vo štvrtom sete však mal navrch Djokovič a presadil sa aj v rozhodujúcom dejstve. Za stavu 2:2 získal Wawrinkov servis a v desiatom geme premenil vďaka esu hneď prvý mečbal.

muži - dvojhra - semifinále:
Novak Djokovič (1-Srb.) - Stanislas Wawrinka (9-Švajč.) 2:6, 7:6 (4), 3:6, 6:3, 6:4