Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. mája 2024

Dlh Trnavského samosprávneho kraja klesol pod hranicu tridsiatich percent bežných príjmovVýška dlhu Trnavského samosprávneho kraja bola na konci marca tohto roku 59,6 milióna eur. V pomere k bežným príjmom predchádzajúceho roku dlh klesol na ...Zdieľať
279771555_3108136806067313_5426151506530225138_n 676x451 18.5.2024 (SITA.sk) - Výška dlhu Trnavského samosprávneho kraja bola na konci marca tohto roku 59,6 milióna eur. V pomere k bežným príjmom predchádzajúceho roku dlh klesol na 28,74 percenta a prvýkrát po rokoch sa dostal pod hranicu 30 percent.

Postupne znižujú dlh


Napríklad na konci roku 2021 tvoril dlh 38,5 percenta z bežných príjmov. Samosprávny kraj čerpal návratné finančné prostriedky z ministerstva financií a má sedem bankových úverov.

Postupným znižovaním dlhu a dobrým hospodárením otvárame možnosti na ďalšie nové investície a modernizácie v kraji. Projekty máme pripravené, pri veľkej väčšine z nich čakáme na schválenie finančných príspevkov z európskych zdrojov,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

V procese hodnotenia je napríklad modernizácia cesty cez Horné Orešany po začiatok Smoleníc v okrese Trnava, budovanie nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily alebo zníženie energetickej náročnosti budov Spojenej školy Gyulu Szabóa v Dunajskej Strede.

Kraj sa umiestnil na prvej priečke


Kraj má už schválený projekt budovania úseku Vážskej cyklomagistrály od obce Zavar po automobilku Stellantis pri Trnave vrátane cyklolávky ponad diaľnicu D1, z výstavbou ktorého sa začne v najbližších mesiacoch.

Rovnako sú schválené viaceré projekty na debarierizáciu devätnástich župných stredných škôl, ako aj vybudovanie zariadenia podporovaného bývania s kompletne bezbariérovými bytovými jednotkami pre klientov Domova sociálnych služieb v Medveďove.

Viskupič pripomenul, že dobré hospodárenie Trnavského samosprávneho kraja s v minulom roku všimol aj Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO. Kraj sa v rebríčku finančného zdravia samosprávnych krajov za rok 2022 umiestnil na prvej priečke.


Zdroj: SITA.sk - Dlh Trnavského samosprávneho kraja klesol pod hranicu tridsiatich percent bežných príjmov © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ruské straty prekročili hranicu 491-tisíc vojakov, od začiatku invázie prišli o viac než 10-tisíc lietadiel
<< predchádzajúci článok
Premiér Fico je pri vedomí a jeho stav je stabilizovaný, podľa Kaliňáka ho nebudú prevážať do Bratislavy (video+foto)