Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

02. októbra 2021

Do dražby pôjdu málo známe výtvarné diela boxera Muhammada AlihoDražbu usporiada 5. októbra aukčný dom Bonhams. Diela pochádzajú zo súkromnej zbierky.Zdieľať
Do dražby pôjdu málo známe výtvarné diela boxera Muhammada Aliho

Vzácny súbor kresieb a skíc od zosnulého amerického boxera Muhammada Aliho, ktorý si medzi zápasmi rád kreslil, pôjde na budúci týždeň do dražby v New Yorku. Informovala o tom v piatok tlačová agentúra Reuters.


Celkovo 24 výtvarných diel, z ktorých mnohé sú poňaté ako karikatúry a niektoré majú aj podpis tohto legendárneho športovca, odzrkadľujú Aliho záujem o náboženstvo a sociálnu spravodlivosť. Niektoré ho zachytávajú v ringu. Dražbu usporiada 5. októbra aukčný dom Bonhams. Diela pochádzajú zo súkromnej zbierky.

Aliho vášeň pre kreslenie bola málo známa. Pästiar sa k tejto činnosti upieral, aby sa odreagoval po súboji alebo tréningu, tvrdí aukčný dom. "Mnoho ľudí je nadšených, pretože nikto nevedel o existencii tohto súboru výtvarných diel," vysvetľuje Helen Hallová, riaditeľka úseku populárnej kultúry v spoločnosti Bonhams.

Medzi dielami sú kresby s názvami ako "Amerika: Veľké väzenie", "Vojna v Amerike", "Hladujúce deti v Mississippi" alebo "Bodám ako včela", ktorú Ali vytvoril počas nakrúcania historického miniseriálu "Freedom Road".

"V ponúkanej zbierke je jedna kresba, ktorá odkazuje na rasové nepokoje v Los Angeles a Newarku z rokov 1965 a 1967. Iná kresba je venovaná islamu. Ďalšie obsahujú ľahšie témy a vzťahujú sa na boxovanie," uviedla Hallová.

Muhammad Ali, pôvodným menom Cassius Clay, bol trojnásobným svetovým šampiónom ťažkej váhy a olympijským víťazom z roku 1960. Na vrchole kariéry v roku 1964 oznámil prestup na islam, neskôr odmietol vstúpiť do armády a ísť bojovať do Vietnamu. Zomrel v roku 2016 ako 74-ročný, dlhé roky ho sužovala Parkinsonova choroba.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Johanssonová a spoločnosť Disney urovnali spor o filme Čierna vdova
<< predchádzajúci článok
V blízkosti Merkúru preletí vesmírna sonda so slovenskou stopou, bude študovať planétu

Do dražby pôjdu málo známe výtvarné diela boxera Muhammada Aliho - diskusné fórum čitateľov