Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. júla 2006

Do Libanobu začína prúdiť humanitárna pomocFrancúzsko mobilizuje naliehavú humanitárnu pomoc Libanonu, Červený kríž organizuje dodávky potrebných zásob na juh Libanonu a Izrael súhlasil vytvoriť bezpečný koridor na zaistenie, aby sa potraviny ...Zdieľať

PARÍŽ 22. júla (WEBNOVINY) - Francúzsko mobilizuje naliehavú humanitárnu pomoc Libanonu, Červený kríž organizuje dodávky potrebných zásob na juh Libanonu a Izrael súhlasil vytvoriť bezpečný koridor na zaistenie, aby sa potraviny a lieky dostali k obyvateľom čoraz viac izolovaných izraelskou leteckou a námornou blokádou. Pri izraelských náletoch boli zničené mosty a hlavné cesty na celom juhu Libanonu, kde niektoré dediny boli takmer úplne zrovnané so zemou. V jedinom potvrdenom prípade útoku na humanitárne dodávky bol 18. júla zasiahnutý konvoj Spojených arabských emirátov, pričom jeden kamión zhorel a druhý bol poškodený.

V reakcii na medzinárodný tlak vrátane Spojených štátov izraelský veľvyslanec pri OSN Dan Gillerman uviedol, že otvorenie koridoru pre potraviny, lieky a ďalšie zásoby očakáva v piatok alebo sobotu. Náčelník izraelského generálneho štábu Dan Haluc v piatok povedal, že Izrael sa rozhodol umožniť bezpečný odchod evakuantov a tiež otvoriť koridor pre humanitárnu pomoc. Izraelský minister obrany Amir Perec povedal, že francúzska loď s pomocou, ktorá v piatok dorazila do juholibanonského prístavu Sidon, bude môcť prejsť.

Humanitárni pracovníci vyjadrili obavy najmä z nedostatku pitnej vody, a takisto z ťažkostí pri prísune pomoci z dôvodu problematického pohybu v krajine. Medzinárodný Červený kríž v piatok informoval, že vyslal prvý konvoj do mesta Tyre na juhu Libanonu. Z Bejrútu sa mu podarilo dopraviť 24 ton potravín, liekov a ďalšiu pomoc. Cez víkend má do sýrskeho Damasku ďalšie zásoby dopraviť Detský fond OSN UNICEF, odkiaľ ich po ceste prepravia do Libanonu.

Nórsky premiér Jens Stoltenberg v piatok informoval, že jeho krajina prispeje na pomoc Libanonu a Palestínčanom sumou 25 miliónov eur, Veľká Británia poskytne pomoc v hodnote 3,9 milióna eur sprostredkovanú cez Európsku úniu a ďalšie medzinárodné agentúry. Organizuje aj vyslanie poradcov pre obnovu do regiónu. Grécko v piatok odovzdalo 22 ton zásob liekov a ďalšieho tovaru, ktoré doviezla loď odvážajúca potom z Libanonu evakuantov. Turecký Červený kríž v piatok oznámil, že začiatkom budúceho týždňa plánuje presun humanitárnej pomoci do logistického centra v Sýrii, odkiaľ ju bude distribuovať libanonský Červený kríž. OSN má krajiny o pomoc požiadať v pondelok v New Yorku. Podľa jej odhadov muselo z domov v južnom Libanone odísť asi pol milióna ľudí.

SITA,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hrušovský si neželá štiepenie kresťanskej demokracie
<< predchádzajúci článok
Na území Libanonu už tri dni pôsobia izraelské pozemné sily