Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

12. mája 2007

Do Míle pre mamu sa zapojilo takmer 500 KošičanovVyše 480 rodičov a detí sa zaregistrovalo do podujatia Míľa pre mamu, no pri Dolnej bráne, kde sa odohrával kultúrny a zábavný program sa ich zišlo možno raz toľko. Míľu pre mamu v predvečer Dňa ...Zdieľať

KOŠICE, 12. mája (WEBNOVINY) - Vyše 480 rodičov a detí sa zaregistrovalo do podujatia Míľa pre mamu, no pri Dolnej bráne, kde sa odohrával kultúrny a zábavný program sa ich zišlo možno raz toľko. Míľu pre mamu v predvečer Dňa matiek na košickej Hlavnej ulici zorganizovalo materské centrum Haliganda a Únia materských centier Slovenska. Košice boli jedným z 23 slovenských miest, kde nielen mamy, ale aj otcovia, starí rodičia a deti vykročili na trasu jednej míle aby symbolicky vzdali hold všetkým matkám a odkázali, že si ich vážia a ľúbia.
"V tomto roku má podujatie názov Míľa pre mamu. Nebudú sa prekonávať rekordy v počtoch a číslach, ale základná myšlienka - vzdať úctu materstvu a rodičovstvu, tá ostala. Míľa si ponechala takisto svoj celoslovenský i medzinárodný rozmer," povedala organizátorka z Haligandy Silvia Sorgerová. Doložila, že toto podujatie prebiehalo aj v ďalších šiestich krajinách.

Pri Dolnej bráne sa už o tretej popoludní začal bohatý trojhodinový kultúrny program, v ktorom okrem detí z košických umeleckých škôl vystúpili aj Mária Podhradská a Richard Čanaky. Počas programu sa vo svojich stánkoch budú prezentovať materské centrá východného Slovenska svojimi ručne vyrobenými suvenírmi a pre deti budú pripravené detské dielničky a atrakcie.

Mesto Košice prvýkrát udelilo pamätné plakety desiatim výnimočným matkám, ktoré nominovali mestské časti a organizácie tretieho sektora venujúce sa práci so ženami. Medzi ocenenými bola Beáta Takáčová, matka ôsmich detí, Monika Lešková, ktorá po dlhých rokoch čakania porodila trojčatá, no po pôrode upadla na štyri mesiace do kómy, po čom jej zostali trvalé zdravotné následky. Napriek tomu sa statočne stará o svoje dievčatká. Ale ako povedala Sorgerová, všetky mamky si zaslúžia úctu a lásku nielen od najbližších, ale prejaviť by im ju mala viac aj spoločnosť.

Sprievodnou akciou je verejná zbierka Vychutnávame si materstvo plnými dúškami, počas ktorej do13. mája sa budú predávať pohľadnice s materinou dúškou a s názvom Ďakujem že si mama. Výťažok je určený na podporu činnosti Materského centra Haliganda - miesta, kde trávia zmysluplne svoj voľný čas matky na materskej dovolenke a všetci, čo sa starajú o malé deti.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Srbská speváčka Marija Śerifović vyhrala cenu Eurovízie
<< predchádzajúci článok
Deti budú znovu rozdávať jablká a citróny

Do Míle pre mamu sa zapojilo takmer 500 Košičanov - diskusné fórum čitateľov