Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. septembra 2007

Do plynárenstva by sa malo v SR investovať 995 mil. eurDo oblasti prepojenia plynových sietí a výstavby podzemných zásobníkov zemného plynu by sa malo na Slovensku investovať 995 mil. eur, čo podľa aktuálneho kurzu predstavuje približne 33,66 mld. ...Zdieľať

BRATISLAVA 23. septembra (WEBNOVINY) - Do oblasti prepojenia plynových sietí a výstavby podzemných zásobníkov zemného plynu by sa malo na Slovensku investovať 995 mil. eur, čo podľa aktuálneho kurzu predstavuje približne 33,66 mld. Sk. Vyplýva to zo Stratégie energetickej bezpečnosti SR do roku 2030, ktorú vypracovalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH). Najväčšou investíciou vo výške 450 mil. eur by malo byť prepojenie Slovensko - Poľsko z Veľkých Kapušian na plynovod Jamal. Čo sa týka nových zásobníkov plynu na budúci rok by sa mala začať výstavba podzemného zásobníka zemného plynu Gajary-báden za viac ako 200 mil. eur.

Podľa stratégie bude Ruská federácia aj naďalej pre Slovensko hlavným dodávateľom ropy a zemného plynu. Do roku 2013 predpokladá MH spotrebu plynu na Slovensku maximálne na dnešnej úrovni, čo je približne 6,3 mld. ton plynu ročne. "Do roku 2030 by mala spotreba mierne rásť, nie však výrazne," konštatuje stratégia. Podľa nej by mala ročná spotreba plynu v roku 2030 byť na úrovni 7,4 mld. metrov kubických. "Z hľadiska vnútorného trhu Slovenska, možnosti pre diverzifikáciu zdrojov zemného plynu sú zatiaľ limitované," uvádza stratégia. Podľa nej je v súčasnosti technicky možné dovážať plyn cez západné hranice z Rakúska a Českej republiky. Z východu sa podľa MH javia možnosti ako dovoz plynu zo štátov strednej Ázie, z Ruska aj trasou cez Bielorusko a Poľsko plynovodom Jamal.

"Alternatívnym variantom pre dodávky ropy je ropovod Adria zo Szashalombatty, ďalším riešením je navrhovaná politicky zložitá trasa Odesa-Brody-Družba, v súčasnom období prerokovávané prepojenie Bratislava - Schwechat a ponúknutá možnosť využitia reverznej prepravy spoločnosťou Mero z ropovodu IKL," uvádza sa v stratégii na margo diverzifikácie zdrojov ropy pre Slovensko. Ropovod Bratislava - Schwechat, je pre Slovensko jedným z prioritných projektov. V súčasnosti stále rokujú zástupcovia MH , ministerstva životného prostredia, spoločnosti Transpetrol, bratislavského vyššieho územného celku, mestskej časti Petržalka a Magistrátu mesta Bratislavy za účelom nájsť optimálne riešenie prepojenia Schwechat - Bratislava. "Najskôr sa tento ropovod začne stavať až o tri roky," podotkol minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek na stretnutí s novinármi. Projektovaná kapacita tohto ropovodu je 3,25 mil. ton ropy ročne. Výšku investície na tento projekt stratégia neuvádza. Podľa stratégie by mohlo Slovensko v budúcnosti dostávať ropovodom Adria 3,4 mil. ton, a z Českej republiky 2 mil. ton od spoločnosti Mero. "V časovom horizonte do roku 2030 bude spotreba motorových palív na Slovensku pravdepodobne až 2,5 násobne vyššia ako dnes," konštatuje sa v stratégii.

(1 EUR = 33,832 SKK)

Agentúra SITA vydá k správe tabuľku.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Do elektrických sietí by malo SR investovať 600 mld. Sk
<< predchádzajúci článok
Nevidí dôvody zvyšovať ceny energií na budúci rok