Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. júla 2013

Do tureckého parku Gezi opäť zamierili demonštrantiTurecké poriadkové sily v pondelok použili slzotvorný plyn, vodné delo a gumové projektily, aby zabránili demonštrantom vrátiť sa do parku Gezi v európskej časti Istanbulu, ktorý počas dňa otvorili pre ...Zdieľať
turecko ISTANBUL 8. júla (WEBNOVINY) - Turecké poriadkové sily v pondelok použili slzotvorný plyn, vodné delo a gumové projektily, aby zabránili demonštrantom vrátiť sa do parku Gezi v európskej časti Istanbulu, ktorý počas dňa otvorili pre verejnosť prvýkrát od júnovej vlny protivládnych protestov.


Zopakoval sa tak scenár z uplynulých týždňov, keď polícia tvrdo zasahovala proti aktivistom okupujúcim park a priľahlé námestie. Tí sa pokúsili na priestranstvo vrátiť napriek varovaniam úradov, že ďalšie protesty nebudú tolerovať.

"Park Gezi bol znovu otvorený pre verejnosť, objavili sa však mnohé výzvy na nepovolené protesty s cieľom premeniť park na okupačnú zónu," napísal na internetovej sieti Twitter istanbulský guvernér Hüseyin Avni Mutlu.

Vlna protivládnych demonštrácií v Turecku vypukla po tom, ako polícia v Istanbule 31. mája tvrdo zasiahla proti aktivistom snažiacim sa zabrániť zničeniu zelene v rámci prestavby námestia Taksim. Takmer tri týždne trvajúce protesty proti politike tureckej konzervatívnej vlády si vyžiadali štyroch mŕtvych a približne 8000 zranených.

Okupácia samotného parku trvala do 15. júna, keď aktivistov donútili odísť a priestranstvo uzavreli. Plánovanú prestavbu námestia následne zastavil súd, ktorý uznal, že miestni obyvatelia nemali dostatok príležitostí vyjadriť sa k projektu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Čečensku zabili ochrankára povstaleckého lídra
<< predchádzajúci článok
Anglikánska cirkev sa ospravedlnila za zneužívanie detí

Do tureckého parku Gezi opäť zamierili demonštranti - diskusné fórum čitateľov