Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

07. januára 2022

Do Vydrice v bratislavských mestských lesoch sa vrátila vydra riečna, sledujú ju aj fotopascamiDo vodného toku Vydrica v Mestských lesoch v Bratislave (MLB) sa vrátila vydra riečna. Ako informuje pracovník environmentálnej výchovy MLB Michal Noga, koncom minulého ...Zdieľať
gettyimages 545120500 676x451 7.1.2022  - Do vodného toku Vydrica v Mestských lesoch v Bratislave (MLB) sa vrátila vydra riečna.


Ako informuje pracovník environmentálnej výchovy MLB Michal Noga, koncom minulého roka zistili pracovníci mestských lesov na jednom z rybníkov pobytové znaky vydry riečnej.

V minulosti bola prenasledovaná


„Po dlhých rokoch sa tak vrátila do Vydrice, vodného toku, ktorý už viac ako 600 rokov nesie jej meno," uviedol Noga.

Ako poznamenal, vydra riečna je všeobecne známy živočích, ale len málokto ju mal možnosť pozorovať vo voľnej prírode.

Na Slovensku bola v minulosti intenzívne prenasledovaná a z nížinných oblastí juhozápadného Slovenska, ako aj Malých Karpát takmer úplne vymizla.

„V deväťdesiatych rokoch minulého storočia začala toto územie opätovne osídľovať, pribúdali údaje zo Záhoria, od Dunaja a zo Žitného ostrova," vysvetlil Noga.

Po vydre intenzívne pátrali


V MLB po vydre posledné roky intenzívne pátrali, avšak bez výsledku. „Všetko sa zmenilo posledné dni minulého roka. Podarilo sa nám objaviť jej pobytové znaky – zvyšky potravy a trus, ktorý má špecifický rybací pach," ozrejmil Noga.

Vydra riečna nie je jediný chránený živočích, ktorý osídľuje Vydricu.

„Stretnúť tu môžeme bociana čierneho, trasochvosty horské, hniezdi tu tiež asi 15 párov kačíc divých," vymenoval Noga.

Najvzácnejším je rak riavový


Ako poznamenal, najvzácnejším živočíchom Vydrice je rak riavový, náš najmenší rak.

„Je skutočne vzácny, celoslovenská populácia žije v niekoľkých potokoch v južnej časti Malých Karpát a Vydrica je jedným z nich," priblížil. Výskyt vydry aktuálne sledujú aj pomocou fotopascí.

„Napriek tomu, že toto územie je významným rekreačným miestom a návštevnosť tu je veľmi vysoká v každom ročnom období, veríme, že vydra si tu nájde tiché a pokojné miesta a opäť sa stane trvalou súčasťou fauny mestských lesov," uzavrel Noga.


Zdroj: Webnoviny.sk - Do Vydrice v bratislavských mestských lesoch sa vrátila vydra riečna, sledujú ju aj fotopascami © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel filmár Peter Bogdanovich, stál na križovake starého a nového Hollywoodu
<< predchádzajúci článok
Sviatok Zjavenia Pána patrí k najstarším kresťanským sviatkom, o troch kráľoch sa toho veľa nevie