Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. januára 2007

Dodávky ropy cez ropovod Družba sú stabilizovanéDodávky ropy cez ropovod Družba sa stabilizovali a dosiahli štandardnú úroveň. "Ministerstvo hospodárstva situáciu naďalej monitoruje. Sme v stálom kontakte s dispečermi v Moskve a v Budkoviach," ...Zdieľať

BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) - Dodávky ropy cez ropovod Družba sa stabilizovali a dosiahli štandardnú úroveň. "Ministerstvo hospodárstva situáciu naďalej monitoruje. Sme v stálom kontakte s dispečermi v Moskve a v Budkoviach," uviedol hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara. V piatok je podľa neho naplánovaná dodávka ropy pre prečerpávajúcu stanicu Budkovce v objeme 37 tisíc ton. "Toto množstvo je určené pre Slovensko a pre Českú republiku," dodal Zvara. Vo štvrtok Slovensko dostalo cez ropovod Družba 13 tisíc ton ropy a Česko 20 tisíc ton. "Požiadali sme ruskú stranu, aby sa dodávky ropy pre Slovensko zvýšili a vyrovnal sa čo najskôr výpadok objemov z obdobia ich dočasnej odstávky," uzavrel Zvara.

Spoločnosť Transpetrol zaznamenala prívod ropy v Budkovciach v stredu večer o 22:43. Slovensko tak malo prerušenú odstávku dodávok ropy viac ako 50 hodín. Dodávka ropy cez južnú vetvu ropovodu Družba na Slovensko sa zastavila v pondelok o 19:54 kvôli obchodno-politickému sporu medzi Bieloruskom a Ruskom. Krajiny bývalého Sovietskeho zväzu našli kompromis v stredu v doobedňajších hodinách. Celý problém dodávok ruskej ropy do Európy začal v nedeľu, kedy sa prerušili dodávky pre Poľsko a Nemecko. Dodávky ruskej ropy sa prerušili aj do Maďarska a do Českej republiky. Ropovod Družba patrí medzi najvýznamnejšie na svete z hľadiska dĺžky a kapacity. V Bielorusku sa delí na dve vetvy, a to na severnú, ktorá ide cez Poľsko do Nemecka, a južnú vedúcu cez Ukrajinu a Slovensko do ČR. Rusko je druhým najväčším svetovým vývozcom ropy.

SITA/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Americké posily sa vrátia v rakvách, odkazujú irackí radikáli
<< predchádzajúci článok
Americkí vojaci navštívili bombardované miesta v Somálsku

Dodávky ropy cez ropovod Družba sú stabilizované - diskusné fórum čitateľov