24hod.sk    Šport    ME vo futbale 2008

11. júna 2008

Domáci Švajčiari podľahli Turecku 1:2

Tureckí reprezentanti zvíťazili v stredajšom večernom stretnutí A-skupiny na XIII. majstrovstvách Európy vo futbale v Rakúsku a Švajčiarsku (7. - 29. júna 2008) nad domácou krajinou „helvétskeho ...

BAZILEJ 11. júna (WEBNOVINY) - Tureckí reprezentanti zvíťazili v stredajšom večernom stretnutí A-skupiny na XIII. majstrovstvách Európy vo futbale v Rakúsku a Švajčiarsku (7. - 29. júna 2008) nad domácou krajinou „helvétskeho kríža“ so šťastím 2:1 (0:1) a udržali si nádej na postup do štvrťfinále, v ktorom už s istotou nebudú chýbať Portugalčania. Naopak, pre Švajčiarov sa sen o účasti vo vyraďovacích bojoch na kontinentálnom šampionáte definitívne rozplynul. Zverenci trénera Jakoba „Köbiho“ Kuhna sú paradoxne ako spoluorganizátori ME prvým mužstvom, ktoré môže zabudnúť na štvrťfinále a s turnajom sa rozlúči po úvodných troch zápasoch. Stretnutie v bazilejskom St. Jakob Parku bolo úvodným vystúpením na šampionáte pre slovenskú rozhodcovskú trojicu Ľuboš Micheľ - Roman Slyško, Martin Balko. Švajčiarsko - Turecko 1:2 (1:0) Góly: 32. Hakan Yakin - 57. Semih Sentürk, 90.+ Arda Turan, ŽK: 55. Derdiyok - 31. Tuncay Sanli, 41. Mehmet Aurelio, 48. Hakan Balta, rozhodovali: Ľuboš Micheľ - Roman Slyško, Martin Balko, 39 730 divákov Hráči oboch tímov si od úvodu duelu uvedomovali po neúspešnom vstupe do ME (prehra Švajčiarov 0:1 s Českom a triumf Portugalska nad Tureckom 2:0) nesmiernu dôležitosť vzájomného súboja. Aj preto sa začiatok niesol v opatrnom duchu bez výraznejších šancí na jednej či druhej strane, navyše aktérom sťažoval pohyb ťažký a premočený terén. Prvý zaujímavejší moment videli diváci v bazilejskom St. Jakob Parku až tesne pred uplynutím polhodiny hry, keď Arda Turan aj so šťastím trafil hlavou ľavú žrď Benagliovej bránky. V 32. min sa naopak dostali do prvej vážnejšej príležitosti „Helvéti“ a hneď bol z toho gól. Derdiyok si výborne nabehol na dlhý pas za obranu, obišiel brankára Volkana Demirela a Hakanovi Yakinovi ponúkol loptu ako na podnose - 1:0. Už o dve minúty mohol kanonier tímu Young Boys Bern, ktorý dosiahol v 68. zápase za Švajčiarsko svoj 16. gól, zvýšiť náskok domácich, no v podobnej situácii tentoraz po centri Behramiho nemieril presne. Po zmene strán sa nad Bazilejom umúdrilo počasie a obe mužstvá tak mali šancu predviesť svoje futbalové umenie. Tureckému koučovi Fatihovi Terimovi vynikajúco vyšlo striedanie do druhého dejstva, pretože už 12 minút po príchode z kabín trafil presne hlavou nový muž Semih Sentürk po centri kapitána Nihata Kahveciho - 1:1. Brankár Benaglio si síce ešte siahol na loptu, nestačil ju však už poslať mimo svojich troch žrdí. V 73. min mohol obrat v prospech krajiny „polmesiaca“ dokonať Nihat Kahveci, nedočiahol však na strieľanú prihrávku Tuncaya Sanliho. Desať minút pred záverom sa dostal k odrazenej lopte Mehmet Aurelio, jeho dobre mierenú strelu však zblokovala obrana Švajčiarov. Turci mali ku koncu duelu viac z hry, no v 83. min mohli naopak inkasovať. Po rýchlom brejku a prečíslení troch proti jednému však Yakinov pokus výborným zákrokom zlikvidoval Volkan Demirel a následne zakročil aj proti dorážke Inlera. Keď sa už zdalo, že obe mužstvá si rozdelia po bode, v druhej minúte nadstaveného času napriahol spoza šestnástky Arda Turan a jeho tečovaná strela skončila za chrbtom prekvapeného Benaglia - 1:2. Pre Švajčiarsko to znamená definitívne zahatanie nádejí na štvrťfinále ME. Aktuálna tabuľka A-skupiny: 1. Portugalsko 2 2 0 0 5:1 6 2. Česko 2 1 0 1 2:3 3 3. Turecko 2 1 0 1 2:3 3 4. Švajčiarsko 2 0 0 2 1:3 0 SITA