Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. júna 2007

Doručia rozsudok na pojednávanie s kyselinármiMinuloročný rozsudok Najvyššieho súdu (NS), ktorý potvrdil rozhodnutie Špeciálneho súdu (ŠS) v Pezinku, o trestoch pre skupinu kyselinárov za trojnásobnú vraždu tzv. bielych koní, je už ...Zdieľať

BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) - Minuloročný rozsudok Najvyššieho súdu (NS), ktorý potvrdil rozhodnutie Špeciálneho súdu (ŠS) v Pezinku, o trestoch pre skupinu kyselinárov za trojnásobnú vraždu tzv. bielych koní, je už napísaný. Agentúre SITA to dnes potvrdila riaditeľka kancelárie Eva Rupcová. "Rozsudok je napísaný a do konca tohto týždňa by mal byť expedovaný na Špeciálny súd," povedala Rupcová. Tento rozsudok a spisový materiál je potrebný pre pojednávanie ŠS vo veci zavraždenia šéfa tejto zločineckej skupiny Františka Mikera.

Najvyšší súd v decembri 2006 rozhodoval o odvolaní obžalovaných proti rozsudku ŠS. Za trojnásobnú vraždu si doživotný trest vyslúžil Jozef K., Rastislav Š. strávi v najťažšom väzení 25 rokov. Petra L. súd uznal za vinného z pomoci na všetkých troch vraždách a z nedovoleného ozbrojovania, s prihliadnutím na viacero poľahčujúcich okolností mu vymeral trest sedem rokov v 2. nápravnovýchovnej skupine. Peter L. však požiadal o odklad na nástup do výkonu trestu zo zdravotných dôvodov. "O odklade Petra L. na nástup do výkonu trestu zo zdravotných dôvodov bude rozhodovať Špeciálny súd," uviedla Rupcová.

Potom, ako bude doručený na ŠS kompletný spisový materiál, senát by mohol vo veci zavraždenia Mikera určiť termín pojednávania, ktoré v utorok sudcovia prerušili na neurčito. Miker bol jedným zo zakladateľov a šéfom skupiny, ktorá sa nezákonne obohacovala špekuláciami s odpočtom DPH z predaja bezcenného softvéru. Podľa obžaloby Mikera odstránili jeho kumpáni Rastislav Š. a Jozef K., lebo neboli spokojní s rozdeľovaním peňazí z tejto podvodnej činnosti. Zneškodnili ho spôsobom, ktorý vymyslel sám Miker na odstraňovanie obetí ich zločineckých aktivít - jeho telo rozpustili v kyseline sírovej. Podľa obžaloby Mikera zavraždili Rastislav Š. a Jozef K. v prítomnosti Petra L. Ten ako jediný z obžalovaných vypovedal proti Rastislavovi Š. a Jozefovi K. Rozpustené telo zavraždeného neskôr Peter L. vylial do kanála. Obžalovaný Rastislav Š. odmietol obvinenie z vraždy Mikera a z účasti na podvodoch.

Vo štvrtok by mala kauza pred senátom ŠS pokračovať v tzv. ekonomickej časti. Skupinu spájal podvodný obchod s bezcenným softvérom so Zbierkou zákonov z 90. rokov, na ktorý si pri vývoze uplatňovali odpočet DPH. Štát takto podviedli o takmer 122 miliónov korún. Celý podvod podľa obžaloby v roku 2000 vymyslel František Miker, spočiatku hlava skupiny, neskôr obeť brutálnych vrahov. Spolu s ďalšími 13 ľuďmi vymysleli a založili sieť približne 50 firiem nielen na Slovensku, ale aj na Ukrajine, v Chorvátsku a v ČR, ktoré medzi sebou obchodovali s bezcenným softvérom. Viacerí kyselinári sú obžalovaní z trestného činu založenia, zosnovania a podpory zločineckej skupiny a inej, prevažne ekonomickej a násilnej trestnej činnosti.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kongresmanov znepokojili plány na odblokovanie účtov KĽDR
<< predchádzajúci článok
Kauzou masovej popravy pápayovcov sa bude opäť zaoberať súd

Doručia rozsudok na pojednávanie s kyselinármi - diskusné fórum čitateľov