14. marca 2006

Dudáš bronzový v super G, biatlonista Baláž štvrtý na ZPH 2006

Slovenská výprava získala na IX. zimných paralympijských hrách v Turíne druhú medailu, opäť bronzovú. Zaslúžil sa o ňu Košičan Radomír Dudáš s navádzačom Marošom Hudíkom v zjazdárskych ...

TURÍN 14. marca (WN/SITA) - Slovenská výprava získala na IX. zimných paralympijských hrách v Turíne druhú medailu, opäť bronzovú. Zaslúžil sa o ňu Košičan Radomír Dudáš s navádzačom Marošom Hudíkom v zjazdárskych súťažiach zrakovo postihnutých mužov v super G. Tridsaťpäťročný Dudáš si na zjazdovke v Sestriere vybojoval už tretiu olympijskú medailu v kariére, pred štyrmi rokmi v Salt Lake City získal striebro v slalome a bronz v obrovskom slalome. V konkurencii 12 lyžiarov štartovali aj ďalší Slováci - Miroslav Haraus (navádzač Miroslav Buľovský) skončil siedmy, Štefan Kopčík (navádzač Dušan Šimo) desiaty a Daniel Cintula (navádzač Michal Červeň) super G nedokončil. Zlato si rovnako ako v zjazde vybojoval Nemec Gerd Gradwohl s navádzačom Karlom-Heinzom Vachenauerom. Slovensko má po Dudášovej utorkovej bronzovej medaile zo ZPH celkovo 26 cenných kovov (bilancia 0 - 12 - 14). V super G telesne postihnutých sediacich (vozíčkari) skončil Martin Krivoš na 21. mieste v silnej konkurencii 43 pretekárov.

Blízko k medaile bol Marián Baláž s navádzačom Michalom Jurčom v rýchlostnom biatlone zrakovo postihnutých na 7,5 km. Po dvoch tretinách trate bol ešte tretí s viac ako 25-sekundovým náskokom pred Kanaďanom McKeeverom, avšak ten skvelým záverom aj napriek celkovo 7 nepresným zásahom obral slovenského reprezentanta o medailu. Celkovo v tejto kategórii štartovalo 14 biatlonistov. Vladimír Gajdičiar skončil v rýchlostnom biatlone na 7,5 km v kategórii telesne postihnutých (sediacich) na výbornom 5. mieste. Od bronzovej medaily ho delilo iba 15 sekúnd. Tridsaťosemročný slovenský reprezentant výborne bežal aj strieľal (trafil všetky terče) a na medzičase na piatom kilometri bol ešte tretí. Skvele však finišovali Ukrajinec Kosťuk a Zaripov z Ruska, takže Gajdičiar napokon klesol na konečnú piatu priečku. V pretekoch na 7,5 km štartovalo 17 biatlonistov. Víťazný Rus Vladimir Kiselev si v utorok vybojoval už druhé turínske zlato, keď v nedeľu triumfoval aj vo vytrvalostných pretekoch na 12,5 km.

Výsledky:

ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE

Muži - zrakovo postihnutí, super G: 1. Gerd Gradwohl, navádzač Karl-Heinz Vachenauer (Nem.) 1:11,90 min,... 3. Radomír Dudáš, navádzač Maroš Hudík 1:14,37, 7. Miroslav Haraus, navádzač Miroslav Buľovský 1:20,06, 10. Štefan Kopčík, navádzač Dušan Šimo 1:27,80, Daniel Cintula, navádzač Michal Červeň (všetci SR) preteky nedokončil.

Muži - telesne postihnutí (sediaci), super G: 1. Martin Barxenthaler (Nem.) 1:12,83,... 21. Martin Krivoš 1:21,53, 34. Peter Šútor (obaja SR) 1:25,94

BIATLON

Muži - zrakovo postihnutí, rýchlostné preteky na 7,5 km: 1. Irek Mananov, navádzač Rostislav Pavlov (Rus.) 20:54,1 (2),... 4. Marián Baláž, navádzač Michal Jurčo (SR) 23:27,4 (3).

Muži - telesne postihnutí (sediaci), rýchlostný biatlon na 7,5 km: 1. Vladimir Kiselev (Rus.) 25:19,1 (0),... 5. Vladimír Gajdičiar (SR) 26:06,5 (0).