Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    SILVESTER

31. decembra 2005

Dzurinda a Fico sa dohodli!Štýl politiky na Slovensku sa po Novom roku prudko zmení. Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda a predseda strany Smer Robert Fico sa dohodli na koalično-opozičnej zmluve.Zdieľať
Tá má kabinetu umožniť pokojné dovládnutie. „Rozhodli sme sa uposlúchnuť výzvu prezidenta,“ vysvetlil dôvody neočakávaného kroku premiér. Zhovorčivejší bol jeho partner Fico: „Každému, kto uvažuje, je jasné, že súčasná krajne pravicová vláda nerieši problémy, ktoré trápia obyvateľov Slovenska. Sme však pripravení jej v tejto činnosti pomáhať.“ Ako vysvetlil, tým nič nemení na svojom odhodlaní ísť aj naďalej vláde po krku: „Čím skôr táto pravicová vláda padne, tým lepšie,“ dodal.

Podstatou zmluvy je povinnosť ministrov konzultovať svoje rozhodnutia s expertmi strany Smer. „Už sa teším na odborné diskusie s pánom Šulajom,“ radostne si šúchal ruky minister financií. Tieňový minister Smeru Igor Šulaj proti tomu nemá námietky: „Som presvedčený, že moje odborné argumenty presvedčia verejnosť, že výsledkom návrhov Smeru pribudne do štátnej pokladnice 5 miliárd korún.“ Predovšetkým ide o zavedenie progresívneho zdaňovania príjmov a dvoch sadzieb DPH.
SDKÚ sa zaviazala, že od mája 2006 nebude pokračovať v privatizácii. „Potrebujeme čas na ukončenie už rozbehnutých projektov,“ vysvetlil termín minister dopravy Pavol Prokopovič. Podľa neho bol tento krok konzultovaný aj s ministrom hospodárstva Jirkom Malchárkom, ktorý tiež nebude mať problémy. Istú nespokojnosť vyjadril len minister zdravotníctva Rudolf Zajac: v zmluve nie je zakotvená podpora Smeru pre 68. novelu zákona o zdravotnej starostlivosti. Tá upravuje podmienky vstupu súkromných spoločností do nemocníc. „Novelu dotiahne rezort v spolupráci s expertom Smeru na zdravotníctvo Pavlom Paškom,“ vysvetlil Dzurinda s tým, že „kde je vôľa, tam je aj cesta“ k dohode.
Jediný, kto otvorene vyjadruje odpor, je minister školstva za KDH Martin Fronc. Súčasťou dokumentu je totiž dodatok, podľa ktorého musí ešte v tomto volebnom období predložiť do NR SR návrh zákona o výchove a vzdelávaní. „Reformu zablokovali, a teraz chcú zákon?“ pohoršoval sa.  
Alena Gottweisová

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Konflikt záujmov - problémy sú odstránené!
<< predchádzajúci článok
Konvoj nezastavili ani piráti,ale snehové záveje

Dzurinda a Fico sa dohodli! - diskusné fórum čitateľov