Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. augusta 2010

Dzurinda chce bezvízový styk s UkrajinouMinister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda sa na Ukrajine dohodol na znížení byrokratického zaťaženia pri vízovom styku oboch krajín. Šéf diplomacie sa venoval ...Zdieľať
dzurinda Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) - Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda sa na Ukrajine dohodol na znížení byrokratického zaťaženia pri vízovom styku oboch krajín. Šéf diplomacie sa venoval podpore regionálnej spolupráce medzi Zakarpatskou oblasťou Ukrajiny, ktorú dnes navštívil, a východoslovenským regiónom a rovnako aj podpore slovenskej menšiny. Riešil niektoré praktické problémy súvisiace s hranicami a vízami. "Aby bolo menej byrokracie a viac pružnosti," vysvetlil minister pre agentúru SITA návrh, ktorý predloží jednej z troch medzivládnych komisií. Dzurinda nechcel "z voleja" hovoriť o úplnom zrušení víz, neuviedol žiadne termíny ani reálne plány v najbližšom čase, k téme sa vyjadroval veľmi opatrne. "Svetielko na konci tunela sa volá zrušenie víz," predstavil nakoniec dlhodobý plán minister. Podotkol, že Slovensko môže vplývať na to, aby Európska únia postupovala v integrácii Ukrajiny rýchlejšie.

V spolupráci s rezortom vnútra by Dzurinda chcel rozšíriť pásmo malého cezhraničného styku, ktoré v súčasnosti siaha 50 kilometrov do územia štátov.

Minister pred šiestimi rokmi ešte ako premiér rozbiehal na Ukrajine prvú slovenskú školu. Teraz podľa vlastných slov zistil, že "odviedli obrovskú prácu". Škola sa totiž v najbližšom čase sťahuje do "novej nádhernej" budovy, na ktorú prispelo aj Slovensko. Dzurinda celkovo slovenskú komunitu na Ukrajine veľmi chválil, tvrdí, že sú príkladom ako si zachovať národnú identitu, no zároveň byť lojálny ku krajine, kde žijú.

Jednou z oblastí, ktorým sa Dzurinda na Ukrajine v rozhovoroch venoval, bola aj podpora integračných ambícií východného suseda Slovenska. Ukrajinu totiž čaká obdobie "hlbokých reforiem", dodal minister. Jednou z možností je aj rozšírenie rozvojovej spolupráce, no podľa Dzurindových slov to kľúčové "nesúvisí s peniazmi, ale s dobrou vôľou".

Dzurinda pre agentúru SITA povedal, že sa na sto percent chystá na oficiálnu návštevu Kyjeva. Ako dodal, dnes využil len výjazdové rokovanie vlády v Košiciach. So svojím ukrajinským kolegom Konsťantynom Hryščenkom sa stretne v októbri na medzinárodnej konferencii, ktorá bude jeden deň v Košiciach a druhý v Užhorode. Do Kyjeva sa v októbri chystá prezident Ivan Gašparovič, Dzurinda ho chce po pár týždňoch nasledovať.

Dnes sa Dzurinda v Užhorode stretol s gubernátorom Zakarpatskej oblasti Olexandrom Ledydom. Rovnako rokoval aj s predstaviteľmi slovenskej menšiny v Zakarpatsku a pred návratom na Slovensko sa krátko zastavil v priestoroch generálneho konzulátu v Užhorode.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výročie SNP si pripomenul aj župan Frešo
<< predchádzajúci článok
Týraným zvieratám pomôžu aj tváre šoubiznisu