Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. júna 2013

Ekonóm Gurijev sa kľudne môže vrátiť do vlasti, tvrdí PutinPopredný ruský ekonóm Sergej Gurijev, ktorý začiatkom mája opustil Rusko, sa pokojne môže vrátiť do vlasti. Povedal to v utorok na tlačovej konferencii v rámci summitu EÚ-Rusko ruský ...Zdieľať
sergei guriev dmitry medvedev MOSKVA/JEKATERINBURG 4. júna (WEBNOVINY) - Popredný ruský ekonóm Sergej Gurijev, ktorý začiatkom mája opustil Rusko, sa pokojne môže vrátiť do vlasti. Povedal to v utorok na tlačovej konferencii v rámci summitu EÚ-Rusko ruský prezident Vladimir Putin.


Podľa jeho slov sa známemu odborníkovi nikto nevyhrážal a "ak sa chce vrátiť, nech tak urobí". Podľa dlhoročného lídra Ruska totiž ak nič neurobil, nemá sa čoho báť. "Existujú dôvody na jeho uväznenie? Neviem o nich nič. Aj jeho priezvisko som sa dozvedel iba pred nedávnom. Nakoniec, je to slobodný muž, ak chce žiť v Paríži, nech tam žije. Aj jeho žena tam žije a pracuje," povedal Putin.

Samotný Gurijev, ktorý podporuje aj trestne stíhaného Putinovho kritika Alexeja Navaľného, však návrat do Ruska odmieta. Pre agentúru Reuters sa prostredníctvom elektronickej komunikácie vyjadril, že v prípade návratu by "čelil ďalšiemu zastrašovaniu zo strany ruských vyšetrovateľov".

Ako napísal, "myslím, že je pre mňa bezpečnejšie byť slobodný a nevracať sa". Dlhodobý kritik korupčného prostredia v Rusku agentúre AP potvrdil vyhrážanie zo strany vyšetrovateľov a ich pracovné metódy označil za "odporné".

Gurijev opustil Rusko krátko po tom, ako vypovedal v prospech väzneného podnikateľa Michaila Chodorkovského. Obvinenia, na základe ktorých kedysi prominentného podnikateľa odsúdili, označil za nespravodlivé.

Dekan uznávanej ekonomickej školy v Moskve a blízky poradca premiéra Dmitrija Medvedeva bol členom skupiny odborníkov, ktorí posudzovali Chodorkovského prípad pre ľudskoprávny výbor. Ten označil druhé obvinenie voči niekdajšiemu ropnému magnátovi za protiprávne a navrhol zváženie jeho stíhania. Ekonóma si následne predvolali vyšetrovatelia, pred ktorými pred mesiacom vypovedal.

Chodorkovského a jeho obchodného partnera Platona Lebedeva väznia už od roku 2003, pretože sa podľa ruských súdov dopustili viacerých finančných zločinov. Obhajcovia a opozičné médiá však tvrdia, že ich obvinenia sú len "zásterkou" a skutočným dôvodom ich stíhania bola štedrá podpora Putinových protivníkov. Lebedeva by na základe novembrového nariadenia súdu mali prepustiť z väzenia v júli 2014, teda o tri mesiace skôr ako Chodorkovského, kedysi najbohatšieho Rusa.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Obrazom: Zábery zaliatej Bratislavy z vrtuľníka
<< predchádzajúci článok
Veľkoobchodu Metro sa na Slovensku prepadol zisk o tretinu

Ekonóm Gurijev sa kľudne môže vrátiť do vlasti, tvrdí Putin - diskusné fórum čitateľov