Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. apríla 2019

Energetická agentúra v projekte pre domácnosti vydala 476 poukážokSlnečné kolektory.iZdieľať
Slnečné kolektory.i Foto: TASR/Pavol Remiaš
Bratislava 17. apríla (TASR) - Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v 5. kole projektu Zelená domácnostiam II vydala 476 poukážok na inštaláciu slnečných kolektorov. Informoval o tom komunikačný manažér SIEA Stanislav Jurikovič. Šieste kolo určené na fotovoltické panely bude otvorené 30. apríla 2019.


Uviedol, že o príspevky v 5. kole mohli žiadať domácnosti z regiónov okrem Bratislavského samosprávneho kraja elektronicky 16. apríla 2019 od 15. hodiny. Kolo bolo uzatvorené po 7 minútach od spustenia, keď záujem o podporu prekročil vyčlenenú sumu 800.000 eur.

"Od začiatku projektu Zelená domácnostiam II sme vydali 2130 poukážok v hodnote viac ako 3,6 milióna eur. Domácnosti majú na inštaláciu zariadení 3 mesiace. Dôležité bude, koľko z nich poukážky skutočne využije. Po mesiaci od otvorenia 1. kola evidujeme desiatky podaných žiadostí o preplatenie poukážok," uviedla generálna riaditeľka SIEA Alexandra Velická.

Domácnosti si podľa Jurikoviča aktuálne môžu vybrať spomedzi 2225 oprávnených zariadení, ku ktorým boli doručené doklady preukazujúce splnenie požadovaných technických podmienok.

"Vzhľadom na to, že na trh sú uvádzané stále nové zariadenia a výroba iných sa už medzičasom skončila, v pokračovaní projektu je možnosť, aby sa zoznam priebežne dopĺňal, ale aj 'čistil' od zariadení, ktoré už nie sú dostupné. Od začiatku projektu bolo vymazaných 34 zariadení, ďalších 7 je v lehote, keď sa k návrhu na ich vymazanie môže ktokoľvek vyjadriť," uviedol Jurikovič.

Žiadosti o výmaz sa podľa neho doteraz týkali iba slnečných kolektorov a fotovoltických panelov, teda tých druhov zariadení, ktoré boli do zoznamu zaradené automaticky z pilotného projektu.

Národný projekt Zelená domácnostiam II je financovaný prostredníctvom operačného programu Kvalita životného prostredia. Cieľom projektu je do roku 2023 zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach. SIEA plánuje podporiť inštalácie s celkovým výkonom 140 megawattov (MW).Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
RTVS odvysiela 10 hodín diskusií s kandidátmi na europoslancov
<< predchádzajúci článok
Inštitút hosťujúceho sudcu má riešiť dočasnú absenciu sudcov

Energetická agentúra v projekte pre domácnosti vydala 476 poukážok - diskusné fórum čitateľov