Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. mája 2006

EÚ žiada trhové pravidlá pre GazpromEurópska únia (EÚ) v utorok vyhlásila, že bude žiadať také isté pravidlá hospodárskej súťaže pre ruský plynárenský gigant Gazprom, akými sa riadia európske firmy. Ide o krok EÚ v rámci ...Zdieľať

BRUSEL 2. mája (WN/SITA, Reuters) - Európska únia (EÚ) v utorok vyhlásila, že bude žiadať také isté pravidlá hospodárskej súťaže pre ruský plynárenský gigant Gazprom, akými sa riadia európske firmy. Ide o krok EÚ v rámci riešenia monopolu ruskej firmy v exporte plynu.

V liste zverejnenom v Bruseli, vyhlásili európsky komisár pre energetiku Andris Piebalgs a minister hospodárstva Rakúska Martin Barenstein, že pozícia ruského Gazpromu ako exkluzívneho exportéra plynu z Ruska do EÚ bude "významným faktorom" pri skúmaní hospodárskej súťaže. "Pravidlá platné pre Gazprom nebudú odlišné od pravidiel uplatňovaných pre iné spoločnosti, ktoré sa riadia pravidlami hospodárskej súťaže v rámci dohôd EÚ a budú sa uplatňovať presne takým istým spôsobom," uvádza sa v liste pre ruského ministra energetiky Viktora Christenka.

Šéf Gazpromu Alexej Miller minulý týždeň varoval predstaviteľov EÚ, že Rusko môže odkloniť svoje dodávky do Ázie, v prípade, že krajiny EÚ budú brániť jeho spoločnosti v prístupe na európsky trh s plynom. Túto hrozbu zopakoval pred pár dňami počas stretnutia s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou aj ruský prezident Vladimír Putin.

Spoločnosť Gazprom sa v súčasnosti snaží získať podiel v britskej energetickej spoločnosti Centrica Plc, ale stretáva sa s protichodnými informáciami o tom, či britský ministerský predseda Tony Blair povolí, alebo zakáže tento obchod. Hovorca Tonyho Blaira minulý týždeň tlmočil stanovisko ministerského predsedu, podľa ktorého Blair verí v slobodný obchod a liberalizáciu energetického trhu, ale iba v rámci pravidiel, ktoré zabezpečia férovú hru a spravodlivý prístup k zákazníkom.

EÚ žiada od Ruska rovnaké zaobchádzanie a tlačí na Moskvu, aby prijala Zmluvu o energetike, ktorá ju zaviaže otvoriť jej obrovskú sieť plynovodov tretím stranám. To je však požiadavka, ktorú Moskva tvrdo odmieta. Piebalgs a Bartenstein v liste zdôraznili dôležitosť požiadavky EÚ na ratifikáciu zmluvy a tranzitného protokolu, ktoré by spolu vytvorili základ pre dlhodobé riadenie európskeho energetického trhu, tranzitné práva a prístup tretím stranám na trh s plynom.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podľa odborov Potičný možno porušil zákon
<< predchádzajúci článok
Morales oznámil znárodnenie ropného priemyslu

EÚ žiada trhové pravidlá pre Gazprom - diskusné fórum čitateľov