Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. mája 2006

Podľa odborov Potičný možno porušil zákonRiaditeľ bratislavskej fakultnej nemocnice Valerián Potičný podľa odborov zabezpečil zdravotnú starostlivosť počas ich štrajku v rozpore so zákonom. Ako na utorňajšom brífingu vyhlásil predseda ...Zdieľať

BRATISLAVA 2. mája (WN/SITA) - Riaditeľ bratislavskej fakultnej nemocnice Valerián Potičný podľa odborov zabezpečil zdravotnú starostlivosť počas ich štrajku v rozpore so zákonom. Ako na utorňajšom brífingu vyhlásil predseda štrajkového výboru Marian Kollár, riaditeľ nariadil niektorým pracovníkom nastúpiť na ústavnú pohotovostnú službu aj napriek tomu, že už mali vyčerpanú kvótu nadčasov a pohotovostí, ktorú určuje Zákonník práce. Podľa odborárov je teda možné, že riaditeľ porušil zákon a dopustil sa trestného činu nátlaku a obmedzovania osobnej slobody. Podľa Kollára preto odbory zvažujú, že podajú trestné oznámenie. Potičný potvrdil, že 15 zamestnancom nariadil pohotovosť, podľa neho je to však len na určitý čas, kým sa s vedúcimi pracovníkmi kliník a oddelení nedohodne.

Ako informoval Potičný, na väčšine pracovísk bratislavskej nemocnice sú dohodnuté rozpisy služieb do 15. mája, resp. do konca mesiaca. Len na desiatich pracoviskách zatiaľ rozpisy nie sú uzavreté. Potičný zdôraznil, že Zákonník práce mu umožňuje nariadiť zamestnancom prácu nadčas aj po vyčerpaní limitu. "Musím zabezpečiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti tak, aby sa neohrozil život a zdravie pacientov," povedal Potičný. Podľa neho chce vedenie nemocnice riešiť túto situáciu dohodou so zamestnancami. Ak sa však nedohodnú, bude sa musieť zmeniť organizácia práce. "To je však otázka dlhodobej koncepčnej zmeny, ktorá sa nedá urobiť v časovom strese, na to treba minimálne pol roka až rok," skonštatoval Potičný. Podľa neho nadčasy nad zákonný limit fungovali dlhé roky na princípe dohody.

Podľa odborárov je ďalšia fáza štrajku časovo neobmedzená. Kollár ostro kritizoval Potičného, ktorý podľa neho nejavil dostatočnú pozornosť zabezpečeniu zdravotnej starostlivosti a ich snahy o rokovanie odbil tým, že je všetko zabezpečené. "Podľa našich informácií to však nie je možné bez porušenia zákona," vyhlásil Kollár. Ako dodal, odbory o porušení Zákonníka práce už informovali Krajský inšpektorát práce v Bratislave a očakávajú, že sa situáciou bude zaoberať aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Podľa odborov je pravdepodobné ohrozenie pacientov.

Ako informoval člen štrajkového výboru Juraj Čierny, senát Lekárskej fakulty Univerzity Komenského sa bude v najbližšom čase zaoberať možnosťou zrušenia troch kliník na Mickiewiczovej ulici, kde pôsobí predseda štrajkového výboru Kollár. Podľa neho je to ďalší spôsob vyhrážania sa odborom. Možnosťou obmedzenia prevádzky na niektorých klinikách sa zaoberal aj V. Potičný. Podľa neho sa chce tomuto kroku vyhnúť. Nevylúčil však, že pri pretrvávajúcich problémoch sa prevádzka niektorých oddelení alebo kliník obmedzí.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Priama aktivita teroristických skupín sa zatiaľ nezaznamenala
<< predchádzajúci článok
EÚ žiada trhové pravidlá pre Gazprom

Podľa odborov Potičný možno porušil zákon - diskusné fórum čitateľov