Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. decembra 2009

EÚ zrejme predĺži clá na obuv z Číny a Vietnamu



Ministri členských krajín Európskej únie pravdepodobne podporia predĺženie dovozných ciel na obuv z Číny a Vietnamu. Tri z krajín, ktoré predĺženie ciel o 15 mesiacov pôvodne odmietali (Nemecko, ...



Zdieľať
BRUSEL 2. decembra (WEBNOVINY) - Ministri členských krajín Európskej únie pravdepodobne podporia predĺženie dovozných ciel na obuv z Číny a Vietnamu. Tri z krajín, ktoré predĺženie ciel o 15 mesiacov pôvodne odmietali (Nemecko, Rakúsko a Malta), sa totiž na stretnutí rady ministrov EÚ plánovanom na 22. decembra zdržia hlasovania. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na diplomatické zdroje EÚ.


Európska komisia podľa medializovaných informácií navrhne predĺženie ciel na dovoz obuvi z Číny a Vietnamu, hoci jej iniciatívu minulý mesiac odmietol poradný výbor EÚ pre otázky dampingu, keď proti návrhu komisie hlasovali zástupcovia pätnástich členských krajín, desiati boli za a dvaja sa zdržali hlasovania.

Európska únia prvýkrát zaviedla clá na úrovni 16,5 % pre čínsku a 10 % pre vietnamskú obuv v roku 2006 s platnosťou na dva roky po tom, ako výrobcovia v EÚ obvinili vlády týchto krajín z poskytovania nespravodlivých dotácií svojim výrobcom. Brusel tieto clá opätovne stanovil v októbri minulého roka na dočasné obdobie, kým sa situácia preskúma. Väčšina členských krajín EÚ však s uplatňovaním ciel nesúhlasila a Peking navyše hrozil, že podá sťažnosť na pôde Svetovej obchodnej organizácie.

SITA/Reuters

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kolektívne zmluvy budú záväzné pre celé odvetvia
<< predchádzajúci článok
Slovenský pozemkový fond čaká poslanecký prieskum