Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

14. februára 2017

Európania majú šancu digitalizovať ľúbostné listy z 1. svetovej vojnyIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Brusel 14. februára (TASR) - Európska komisia (EK) dnes pri príležitosti Dňa sv. Valentína pripomenula, že Europeana - digitálna knižnica EÚ - chce obohatiť svoje zbierky o jedinečné svedectvá lásky z prvej svetovej vojny. Užívateľom internetu ponúka možnosť digitálne spracovať a zachovať ručne písané milostné listy datované do tohto obdobia.


Mnohí z vojakov na fronte, ktorí boli vystavení dlhému odlúčeniu od svojich najbližších a dostali sa ďaleko od domova, písali dlhé listy svojim príbuzným. Autori projektu s názvom "Transcribathon amoureux" na internetovej stránke Europeana upozorňujú, že doteraz zaznamenané zápisky vojakov sú plné príbehov lásky a zrady, zlomených sŕdc a nových sľubných začiatkov. Ide o svedectvá v podobe listov, ale sú tam aj básne, texty piesní, kresby a dokonca správy napísané na sušených kvetoch.

Projekt "Transcribathon amoureux" už obsahuje stovky príbehov v angličtine, francúzštine a nemčine, ale aj v holandčine, chorvátčine, slovinčine či gréčtine z bojísk v Európe aj mimo Európy. Pribudnúť majú aj príspevky v iných európskych jazykoch.

Záujemcovia o tento projekt boli vyzvaní, aby sledovali stránku www.transcribathon.eu, kde od dnešného dňa postupne pribúdajú originálne dokumenty v podobe ručne písaných listov, ktoré treba prepísať (digitalizovať) a pridať k nim krátke poznámky s cieľom zlepšiť ich zrozumiteľnosť.

Tento projekt je súčasťou digitálnej platformy Transcribe Europeana 1914-1918, ktorej zámerom je za pomoci spoluúčasti internetovej komunity predstaviť širokej verejnosti dôležité svedectvá z čias prvej svetovej vojny.

EÚ si na budúci rok pripomenie 100 rokov od ukončenia "veľkej vojny", ktorá neskôr do histórie vošla pod označením prvá svetová.

Digitálna knižnica Europeana bola vytvorená v roku 2005 s finančnou podporou Európskej komisie. Ponúka všetkým záujemcom bezplatný prístup k vyše 54 miliónom umeleckých diel, predmetov, kníh, videí či zvukových nahrávok z územia celej Európy. Komisia na obdobie 2016-2017 vyhradila na podporu všetkých aktivít Europeany sumu vo výške desať miliónov eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prečo ututlali važdu?!
<< predchádzajúci článok
Edukačná kampaň o HIV pokračuje na stredných školách

Európania majú šancu digitalizovať ľúbostné listy z 1. svetovej vojny - diskusné fórum čitateľov