Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. januára 2012

Exsiskár Rejda pripúšťa existenciu kópie nahrávok z GorilyBývalý policajt Ján Rejda, ktorý podľa údajného spisu tajnej služby Gorila tiež chodil do odpočúvaného bytu pripúšťa, že existujú kópie nahrávok uskutočnených odpočúvaní. ...Zdieľať
gorila BRATISLAVA 29. januára  - Bývalý policajt Ján Rejda, ktorý podľa údajného spisu tajnej služby Gorila tiež chodil do odpočúvaného bytu pripúšťa, že existujú kópie nahrávok uskutočnených odpočúvaní.


"Osobne som žiadny nevidel, ale pri svojej činnosti som sa stretol s viacerými informáciami, že existujú kópie a tieto kópie boli aj predmetom kupčenia príslušníkov kontrarozviedky SIS," vyhlásil Rejda v rozhovore pre spravodajskú televíziu TA3.

Rejda redaktorovi potvrdil, že to chceli predať, aby kupci mohli s nahrávkami niekoho vydierať. "Táto vec bola podľa mojich informácií aj vecou interného vyšetrovania SIS - sekcia kontroly to vyšetrovala," povedal Rejda a dodal, že "podľa môjho názoru existujú v toku SIS aj mená konkrétnych príslušníkov, ktorí tieto nahrávky, by som povedal, takto chceli popredávať".


Úložná doba dokumentu bola znížená

Rejda hneď po tom, ako ho minister vnútra zbavil mlčanlivosti, išiel vypovedať. Vyšetrovateľom odovzdal dokumenty, ktoré už aj predtým odovzdal vyšetrovacím orgánom polície. "Tieto dokumenty legalizujú a potvrdzujú moju činnosť v tom konšpiračnom byte a opäť som ich predložil na USB kľúči," vysvetľoval. V rozhovore tvrdil, že polícii udal určitý smer.

"Povedal som im, že existujú určité nahrávky, viem, že toto bolo predmetom vyšetrovania v Slovenskej informačnej službe, povedal som im, kde to majú hľadať, čo majú hľadať a koho o to majú požiadať. Takisto čo viem, pred skartáciou toho originálu bola znížená šéfom kontrarozviedky jeho úložná doba. To znamená, že pokiaľ by sa to tiež potvrdilo, bol by to taký nepriamy dôkaz, že s tým originálom sa ozaj neoprávnene manipulovalo," uviedol Rejda v TA3.


Rejda odmieta úplatky

Rejda v minulosti pôsobil na Úrade boja proti korupcii ako vedúci oddelenia služobných činností, robili operatívno-spravodajskú činnosť v najťažších ekonomických a korupčných kauzách. Priznáva, že chodil do spomínaného bytu.

"Do toho bytu som chodieval v súvislosti so služobnou činnosťou," vyhlásil S majiteľom je kamarát, v minulosti spolupracovali na polícii. Neskôr sa tento muž podľa Rejdu dostal do kontaktu s finančnou skupinou Penta. "Pri komunikácii s majiteľom bytu som sa dozvedel veľmi veľa informácií, ktoré som ďalej využil vo svojej služobnej činnosti," dodal.

Rejda tvrdí, že "každé stretnutie v tom byte som hlásil svojmu nadriadenému, bolo zapísané v autentizovanom zošite, vedenom na Úrade boja proti korupcii a každý výstup z takéhoto stretnutia bola kriminálna informácia, ktorá bola spracovaná, daná do protokolu, s ktorou sa následne môj nadriadený oboznámil".

Rejda vraj vedel o tom, že byt je odpočúvaný, povedali mu to vtedajší poctiví a zákony dodržiavajúci príslušníci SIS, ktorí mu fandili.

"Od nich som sa dozvedel, že byt je odpočúvaný, čo ale mne nerobilo žiadny problém, lebo ja som tam chodil v súvislosti s mojou služobnou činnosťou a bolo mi jedno, či ma príslušníci kontrarozviedky odpočúvajú alebo nie," povedal v TA3. Túto skutočnosť podľa vlastných slov tiež uviedol do jednej kriminálnej informácie. Rejda odmieta, že by niekedy bral úplatky od finančnej skupiny.

Rejda hovoril, že v tom čase jeho oddelenie riešilo prípad privatizácie bratislavského letiska, keď mali podozrenie, že jeden zo záujemcov ponúka úplatok 50 miliónov vtedajších korún za úspech v tomto tendri. Tvrdil, že v tom čase jeho oddelenie okrem korupčných káuz riešilo tri prípady podozrení z rozsiahlej trestnej činnosti príslušníkov SIS. V prvom prípade bolo podozrenie, že príslušníci SIS navádzali na páchanie trestnej činnosti inú osobu - konkrétne išlo o prevod majetku v niekoľko stomiliónovej hodnote.

"Bol tam hlavným podozrivým šéf kontrarozviedky a jeho manželka," povedal Rejda. V druhom prípade išlo o vydieranie Pavla Ruska, podľa Rejdu na túto činnosť páchateľa navádzali dvaja príslušníci SIS. Najzložitejší mal byť tretí prípad, kde išlo o bezpečnostné previerky v súvislosti s príslušníkmi SIS.


Gorilou sa zaoberali už v roku 2006

"Práve preto sa ma rozhodla SIS skompromitovať a preto ma pridelila ku kauze Gorila," myslí si Rejda. Podľa neho mali už spravodajské informácie, že jeho operatívne preverovanie sa chýli ku koncu.

"A mal som výpovede aj podnikateľov aj radových príslušníkov SIS a šéf kontrarozviedky už vedel, že je bytostne ohrozený a potreboval sa ma zbaviť," vyhlásil Rejda.

Podľa Rejdových slov sa polícia prvý raz kauzou zaoberala v roku 2006 bezprostredne po tom, ako ho odpočuli v byte. Tvrdí, že vtedajší šéf kontrarozviedky tieto zistenia poslal ministrovi vnútra a ten ich posunul policajnému prezidentovi. Zisteniami sa vraj zaoberala inšpekcia, jej ľudia preverili spisy.


Malchárek chodil do spomínaného bytu

"Kontrola nezistila žiadny únik utajovaných skutočností," tvrdil Rejda. Pokračoval, že asi rok po tom, ako sa ho nepodarilo zdiskreditovať touto informáciou, tak ho SIS spojila s kauzou Gorila a opäť poslala ministrovi vnútra v jednom balíku obe tieto veci. Rejdov prípad, keďže bol policajt, oddelili a preverovala ho inšpekcia. SIS vraj dostala dožiadanie od pracovníkov, ktorí posunuté informácie preverovali. "Im šlo o to, aby stotožnili nahrávky a aby vypočuli príslušníkov informačnej služby, ktorí sa na týchto úkonoch podieľali," povedal Rejda s tým, že "ani v jednom prípade im nebolo vyhovené, takže táto vec bola vyhodnotená bez realizácie". Podľa jeho slov SIS ani neposkytla informácie, ani ich nezbavila mlčanlivosti, takisto neposlala originál údajných nahrávok, aby sa stotožnili s prepismi.

Gorilu treba podľa Rejdu rozdeliť na konanie príslušníkov SIS, teda "to údajné ničenie originálu a následne získanie peňazí za to" a ďalšiu stránku, ktorou je konanie politikov a finančnej skupiny. On vraj vie o jednom človeku, ktorý do bytu chodil. "Osobne viem, že tam chodil Jirko Malchárek, ešte predtým ako bol minister, poznali sa so Zolom (majiteľ bytu) a viem z rozprávania, že tam chodil. Ale o ostatných stretnutiach politikov alebo členov finančných skupín som nemal vedomosť," povedal Rejda.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 O kauze Gorila píše aj britský The Economist (28. 1. 2012)
 Video: Ulicami Bratislavy sa ozývalo Dosť bolo Goríl! (27. 1. 2012)
 Minister Lipšic zbavil mlčanlivosti ďalšie dve osoby (27. 1. 2012)
 Premiérka dostala odpovede šéfa SIS. Zverejniť ich nemôže (24. 1. 2012)
 Penta tvrdí, že Slovensko neprišlo ani o jednu korunu (24. 1. 2012)
 Gorila nahnevala ľudí, pôjdu protestovať do ulíc (23. 1. 2012)
 Gorila je podľa Mikuláša Dzurindu monštrum (22. 1. 2012)
 Gorila je dôležitá pre Fica, nie pre Dzurindu, tvrdí Beblavý (20. 1. 2012)
 Pavol Hrušovský nechce v parlamente Gorilu (20. 1. 2012)
 Podľa Pada objavil Lipšic vo štvrtok teplú vodu (20. 1. 2012)nasledujúci článok >>
Obloha v pondelok bude prevažne jasná
<< predchádzajúci článok
Stovky áut krúžili po objazde na protest proti Putinovi

Exsiskár Rejda pripúšťa existenciu kópie nahrávok z Gorily - diskusné fórum čitateľov

Da sa niekde slobodne diskutovat?29.1. 21:18:26
Nieco zhnile je v state slovenskom 129.1. 23:01:49