29. januára 2009

Federer po štvrtý raz do finále v Melbourne - doplnené

Švajčiarsky tenista Roger Federer sa stal prvým finalistom dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 23,14 mil. AUD, tvrdý povrch Plexicushion). Turnajová ...

MELBOURNE 29. januára (WEBNOVINY) - Švajčiarsky tenista Roger Federer sa stal prvým finalistom dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 23,14 mil. AUD, tvrdý povrch Plexicushion). Turnajová dvojka Federer si v úvodnom štvrtkovom semifinále poradila s nasadenou sedmičkou, Američanom Andym Roddickom 6:2, 7:5, 7:5. Stretnutie v zakrytej Aréne Roda Lavera trvalo 127 minút a Federer v ňom kraľoval. Svojho amerického súpera jednoznačne prevýšil v útočnom poňatí hry ako aj v účinnosti podania, keď zahral 16 es a vo víťazných úderoch dominoval 51:38. Roddick nevyužil ani jeden z troch brejkbalov, Federer z 13 ponúknutých možností súpera brejkol štyri razy. Američanovi svitla aká-taká nádej v treťom sete za stavu 5:4 a 30:30, keď bol pri podaní svojho rivala dve loptičky od zisku setu. Federer však zabral v pravý čas. Udržal servis, vzápätí súpera rozhodujúcim spôsobom brejkol a set aj zápas pri svojom podaní dotiahol do víťazného konca. "V prvom sete som výborne podával a získal som potrebné sebavedomie. Myslím si, že som hral dobre počas celého stretnutia. A Andy dnes nebol ľahký protivník," komentoval Federer.

Dvadsaťsedemročný Federer sa prebojoval osemnástykrát do finále niektorého z turnajov grandslamu, z toho štvrtýkrát v Melbourne. Všetky tri predchádzajúce finálové účasti premenil na radosť s víťaznou trofejou (2004, 2006, 2007). Fenomenálny Švajčiar vlani stratil gloriolu neporazenosti na Australian Open, keď v semifinále podľahol neskoršiemu šampiónovi Srbovi Novakovi Djokovičovi. Teraz má šancu prinávratiť si ju a zároveň vyrovnať historický rekord Američana Peta Samprasa v počte získaných grandslamových titulov. Jeho finálový súper vzíde z druhého semifinále, v ktorom sa v piatok proti sebe postavia Španieli Rafael Nadal (1.) a Fernando Verdasco (14.). "Je to vlastne výhoda, že hrajú proti sebe dvaja ľaváci. Pripravovať sa na finále môžem ešte skôr, než spoznám meno svojho súpera. Samozrejme, želám si, aby mojím súperom bol Rafa. Hrá tu vo famóznej forme a potvrdzuje, že je svetová jednotka," podotkol Federer.