06. júna 2008

Federer vo finále do tretice súperom Nadala

Finále dvojhry mužov bude mať na druhom grandslamovom turnaji roka na antukových dvorcoch Roland Garrosa v Paríži (dotácia 15 575 960 eur) tradičné obsadenie. V nedeľu 8. júna od 15.00 h SELČ si v ...

PARÍŽ 6. júna (WEBNOVINY) - Finále dvojhry mužov bude mať na druhom grandslamovom turnaji roka na antukových dvorcoch Roland Garrosa v Paríži (dotácia 15 575 960 eur) tradičné obsadenie. V nedeľu 8. júna od 15.00 h SELČ si v rozhodujúcom súboji o prestížny Pohár mušketierov zmerajú sily do tretice Rafael Nadal a Roger Federer. Zatiaľ čo trojnásobný šampión Nadal v prvom semifinále pomerne poľahky "zrušil" Srba Novaka Djokoviča za 169 minút 6:2, 6:4, 7:6 (3), svetový hráč číslo 1 Federer mal v druhom piatkovom semifinále s nenasadeným Francúzom Gaelom Monfilsom viac práce. V štyroch setoch ho napokon zdolal za 184 minút 6:2, 5:7, 6:3, 7:5 a po pätnásty raz v kariére postúpil do finále niektorého z podujatí grandslamu. Neuveriteľne pritom vyznieva fakt, že jediné dve finálové prehry si 26-ročný rodák z Bazileja pripísal v predchádzajúcich dvoch rokoch v Paríži proti Nadalovi. V súboji Federera s Monfilsom sa hral v porovnaní s prvým semifinále útočnejší, variabilnejší a v konečnom dôsledku krajší tenis. Dvadsaťjedenročný Francúz nepredal kožu lacno a po hladko prehratom prvom sete v tom druhom vyrovnal hru a napokon ho získal v pomere 7:5. V treťom sete mal švajčiarsky favorit za stavu 5:2 už výhodu dvoch brejkov. Francúz jeden z nich zmazal, no druhý už nie a 12-násobný grandslamový víťaz ho vyhral 6:3. Vo štvrtom dejstve obaja aktéri predvádzali nádherný útočný tenis s množstvom víťazných úderov, ale aj nábehov k sieti. Víťaz parížskej juniorky spred štyroch rokov Monfils sa ešte dostal z dvoch mečbalov a za ovácií publika vyrovnal na 5:5. Ďalší svoj servis na udržanie v zápase však už nezvládol a pasívnejšou hrou dovolil súperovi zahrať pri mečbale víťazný volej. Federer sa v nedeľu opäť raz pokúsi na najcennejšej antuke zdolať Nadala a skompletizovať zbierku svojich grandslamových titulov. Dvojhra mužov - semifinále - súhrn: Roger Federer (1-Švajč.) - Gael Monfils (Fr.) 6:2, 5:7, 6:3, 7:5 Rafael Nadal (2-Šp.) - Novak Djokovič (3-Srb.) 6:4, 6:2, 7:6 (3) SITA