28. januára 2016

FEDERER vs. DJOKOVIČ: Rekordér ide domov, svetová jednotka do finále

Švajčiarsky tenista Roger Federer odchádza z kurtu po prehre v zápase proti Srbovi Novakovi Djokovičovi v semifinále dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open 28. januára 2016 v Melbourne. Foto: TASR/AP

Melbourne 28. januára (TASR) - Srbský tenista Novak Djokovič sa stal prvým finalistom mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne. Najvyššie nasadený obhajca titulu v úvodnom semifinále zdolal po výbornom výkone Švajčiara Rogera Federera 6:1, 6:2, 3:6, 6:3. V dueli o šiesty titul v Melbourne Parku nastúpi v nedeľu proti víťazovi súboja medzi Britom Andym Murraym a Kanaďanom Milošom Raoničom.

Švajčiarsky tenista Roger Federer (vľavo) a srbský tenista Novak Djokovič pózujú pred semifinále dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open 28. januára 2016 v Melbourne. Foto: TASR/AP

Djokovič v prvých dvoch setoch na dvorci vo vypredanej aréne Roda Lavera dominoval. Skvele servoval a na returne neustále dostával Federera pod tlak. V úvodom dejstve nepustil grandslamového rekordéra takmer k ničomu, spravil iba dve nevynútené chyby.

Švajčiarsky tenista Roger Federer v zápase proti Srbovi Novakovi Djokovičovi v semifinále dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open 28. januára 2016 v Melbourne. Foto: TASR/AP

Na začiatku druhého setu si síce Federer podržal servis, no ďalších päť gemov sa stalo korisťou Djokoviča, ktorý valcoval Švajčiara od základnej čiary a nekompromisne trestal jeho nepripravené útoky na sieti.

Srbský tenista Novak Djokovič sa raduje po víťazstve v semifinále dvojhry nad Švajčiarom Rogerom Federerom na grandslamovom turnaji Australian Open 28. januára 2016 v Melbourne. Foto: TASR/AP

Srbský tenista Novak Djokovič (vľavo) podáva ruku Švajčiarovi Rogerovi Federerovi po víťazstve v semifinále dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open 28. januára 2016 v Melbourne. Foto: TASR/AP

Federer sa snažil hrať agresívne, no robil priveľa nevynútených chýb. V treťom sete bazilejký rodák zlepšil úspešnosť prvého podsnia, snažil sa hrať loptičky tesne po odskoku a za stavu 3:2 sa dostal k prvým brejkbalom v zápase. V "maratónskom" geme napokon zobral Djokovičovi podanie a set dotiahol do úspešného konca.

Manželka švajčiarskeho tenistu Rogera Federera Mirka Federerová fotí v semifinále dvojhry medzi Srbom Novakom Djokovičom a Švajčiarom Rogerom Federerom na grandslamovom turnaji Australian Open 28. januára 2016 v Melbourne. Foto: TASR/AP

Následne prišlo ku krátkej prestávke a dohrávalo sa pod zatiahnutou strechou. S halovými podmienkami sa lepšie vyrovnal Djokovič, ktorý za stavu 4:3 po returne pod nohy Federera súpera brejkol a v ďalšom geme premenil hneď prvý mečbal. Vo vzájomnej bilancii sa tak ujal vedenia 23:22.