26. apríla 2012

Finále Európskej ligy bude súbojom španielskych mužstiev

Vo finále futbalovej Európskej ligy UEFA 2011/2012 vo futbale sa 9. mája na National Arena v Bukurešti stretnú španielske kluby Athletic Bilbao a Atlético Madrid. Rozhodli o tom štvrtkové ...

valencia atletico madrid BRATISLAVA 26. apríla (WEBNOVINY) - Vo finále futbalovej Európskej ligy UEFA 2011/2012 vo futbale sa 9. mája na National Arena v Bukurešti stretnú španielske kluby Athletic Bilbao a Atlético Madrid.

Rozhodli o tom štvrtkové odvetné semifinálové zápasy.

Madridské Atlético zvíťazilo aj v odvetnom čisto španielskom semifinále nad FC Valencia gólom Adriana zo 60. min 1:0 a po domácom víťazstve 4:2 jasne postúpilo do rozhodujúceho duelu o hlavnú trofej.

V zápase sa na oboch stranách menili historické zápisy. Valencia prvýkrát prehrala v domácom prostredí európsky pohárový duel so španielskym súperom. Na druhej strane Atlético Madrid premiérovo zvíťazilo v súťažiach organizovaných UEFA na ihrisku iného účastníka La Ligy.

Tím zo španielskej metropoly natiahol v EL UEFA víťaznú sériu už na jedenásť zápasov. Valencia zase podľahla doma prvýkrát po deviatich dueloch. Hráči Atlética Madrid sa môžu tešiť na jubilejný stý zápas klubu v európskom pohári číslo 2.

Athletic Bilbao si poradil s portugalským Sportingom Lisabon 3:1. Keďže v prvom zápase vyhrali Lisabončania doma "iba" 2:1, do finále postupuje Bilbao. Skóre zápasu otvoril v 17. minúte M. Susaeta.

Hostia vyrovnali minútu pred záverom prvej časti hry gólom Van Wolfswinkela. V nadstavenom čase prvého polčasu opäť dostal domácich do vedenia Ibai Gomez.

O postupe Bilbaa rozhodol potom dve minúty pred záverečným hvizdom F. Llorente. Athletic Bilbao sa doteraz nemôže pochváliť žiadnym celkovým triumfom v európskej pohárovej súťaži. Zmeniť to môže o dva týždne v rumunskej metropole.

Súhrn výsledkov štvrtkových odvetných stretnutí semifinále Európskej ligy UEFA 2011/2012 vo futbale:

Athletic Bilbao (Šp.) - Sporting Lisabon (Portug.) 3:1 (2:1), prvý zápas: 1:2 - do finále postupuje Athletic Bilbao
Góly: 17. M. Susaeta, 45.+ Ibai Gomez, 88. F. Llorente - 44. Van Wolfswinkel, rozhodoval: Atkinson (Angl.)

Athletic Bilbao: Iraizoz - Iraola, Javi Martinez, Amorebieta, Aurtenetxe - Iturraspe - Ander Herrera, Iker Muniain (90. Munian) - M. Susaeta, Ibai Gomez (90. Toquero) - F. Llorente
Sporting Lisabon: Rui Patrício - Joao Pereira, Xandao, Anderson Polga, Insúa - Schaars - André Martins (84. Carrillo), Fernandez (46. Daniel Carrico) - Pereirinha (63. Jeffreen), Capel - Van Wolfswinkel

FC Valencia (Šp.) - Atlético Madrid (Šp.) 0:1 (0:0), prvý zápas: 2:4, do finále postúpilo Atlético Madrid
Gól: 60. Adrian, ČK: 79. Tiago (Atlético), rozhodoval: Skomina (Slovin.), 45 000 divákov

FC Valencia: Diego Alves - Barragan, Rami, Ricardo Costa, Jordi Alba - Albelda, Parejo (68. Tino Costa) - Feghouli, Jonas (57. Aduriz), Canales (59. Mathieu) - Soldado
Atlético Madrid: Courtois - Juanfran, Godin, Miranda, Filipe Luis - Mario Suárez (46. Gabi), Tiago - Diego (83. Koke), Adrian, Arda Turan (75. Salvio) - Falcao