24hod.sk    Šport    Tenis

14. novembra 2005

Finále vo francúzskej réžii

Finále prestížneho Turnaja majsteriek v americkom Los Angeles (dotácia 3 milióny USD) bude čisto francúzskou záležitosťou, stretnú sa v ňom piata nasadená Mary Pierceová a štvorka svetového šampionátu WTA Tour Amélie Mauresmová.

Na listine víťaziek prestížneho podujatia tak pribudne vôbec prvá hráčka z krajiny galského kohúta.

Tridsaťročná Pierceová si v úvodnom semifinále po výbornom výkone poradila so svetovou jednotkou a najvyššie nasadenou Američankou Lindsay Davenportovou v dvoch setoch 7:6 (5) a 7:6 (6). Pierceová zatiaľ ako jediná hráčka na turnaji ešte neokúsila trpkosť prehry. V prvom sete semifinálovho duelu proti Davenportovej viedla rodáčka z Montrealu už 5:2. Američanke sa síce podarilo vyrovnať na 5:5, no v tajbrejku sa presadila Pierceová. V druhom dejstve si obe aktérky držali svoje podanie, a tak sa rozhodovalo opäť v tajbrejku. V dramatickej koncovke sa znovu presadila Pierceová. „So svojím výkonom som veľmi spokojná. Každým zápasom mi stúpa sebavedomie, cítim sa vo veľkej pohode. Teší ma, že dokážem zdolávať hráčky z absolútnej svetovej špičky,“ povedala Pierceová. „Mary hrala v semifinále veľmi dobre. Takmer vôbec nekazila, výborne podávala a dôležité výmeny vedela zakončiť víťaznými údermi tesne k základnej čiare,“ reagovala Davenportová.
Mauresmová v druhom semifinále zdolala obhajkyňu minuloročného prvenstva Rusku Mariu Šarapovovú v dvoch setoch 7:6 (1) a 6:3. V prvom sete síce Francúzka prehrávala 2:5, no rebrejkom vyrovnala na 5:5 a v tajbrejku dovolila uhrať súperke iba jedinú loptičku. V druhom sete už mala Mauresmová jasne navrch a ruskej kráske prakticky nič nedovolila. „V prvom sete som napriek nepriaznivému priebehu stále verila, že ho môžem vyhrať. Pred zápasom som nevedela o tom, že Maria je zranená. Pri prvom podaní mala značné problémy,“ vyjadrila sa Mauresmová.