Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. februára 2013

Financovanie Smeru-SD sa podľa Kaníka musí dovyšetrovaťParlament by mal požiadať ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby ihneď zabezpečil obnovenie vyšetrovania a vyšetrenie kauzy nahrávky, na ktorom hlas podobný Robertovi Ficovi hovorí o financovaní ...Zdieľať
robert fico BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) - Parlament by mal požiadať ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby ihneď zabezpečil obnovenie vyšetrovania a vyšetrenie kauzy nahrávky, na ktorom hlas podobný Robertovi Ficovi hovorí o financovaní strany Smer.


Kaliňák by mal zároveň zabezpečiť vyšetrenie pravosti sponzorských zmlúv medzi podnikateľom Ľubomírom Blaškom a Fedorom Flašíkom, prípadne ďalších medializovaných zmlúv o financovaní strany Smer.

Navrhol to poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník, o tieto požiadavky by sa malo rozšíriť uznesenie, ktoré bude dnes popoludní parlament prijímať k správe o aktuálnom vyšetrovaní kauzy Gorila.


Podľa Kaníka sa zabúda na podstatu Gorily

"Kauza Gorila sa stala symbolom a mnohí zabúdajú na konkrétnosti, o ktorých sa tam hovorí. A preto som považoval za potrebné ich pripomenúť, pretože mám pocit, že mnohé veci sa nevyšetrujú úmyselne, zastavujú sa vyšetrovania, keď sa vyšetrovať má. Mám veľkú obavu a dokonca presvedčenie, že cieľom je nič nevyšetriť. Pretože by to pre mnohých súčasných vládnych politikov malo veľmi nepríjemné následky," konštatoval Kaník.

Poslanec za SDKÚ-DS v rozprave opisoval, ako hlas podobný Ficovi na nahrávke hovorí, že peniaze pre stranu zohnal „vlastnou hlavou“. „Dúfam, že to nikto nepočúva. Zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci.“

Hlas podobný Ficovmu zároveň vraví, že „musí vzniknúť nejaká paralelná finančná štruktúra, ktorá musí byť k dispozícii pre účely aj volebnej kampane a ďalších vecí“. Ešte predtým denník Sme zverejnil kópiu zmluvy medzi podnikateľom Blaškom a Fedorom Flašíkom, ktorý viedol kampaň Smeru.


Išlo o desiatky miliónov

Blaško mal podľa zmluvy darovať Smeru 32 miliónov korún. Flašík sa v zmluve zaviazal, že Blaško si môže ako protihodnotu vybrať troch ľudí z predsedníctva, respektíve z tieňovej vlády Smeru, ktorí budú v prvej dvadsiatke na kandidátke strany.

V prípade, že by sa Smer dostal v roku 2002 do vlády, Blaškov človek by obsadil aj pozíciu štátneho tajomníka v niektorom z hospodárskych rezortov. Flašík mal podnikateľovi garantovať aj tri posty v riadiacich orgánoch štátnych podnikov v oblasti energetiky a železníc.

Obe podozrenia sa objavili pred voľbami v roku 2010, trestné oznámenie vo veci financovania Smeru podal vtedajší opozičný poslanec Daniel Lipšic 20. mája 2010. Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zastavil vyšetrovanie v kauze financovania Smeru v decembri 2010.

Kováčik zastavil vyšetrovanie na základe výpovedí Fedora Flašíka, Roberta Fica či Igora Federiča. Podpisy na zmluve medzi Blaškom a Flašíkom Kováčik nedal overiť znalcom, rovnako nedal na expertízu ani nahrávku s hlasom podobným Ficovi. Formálne sa vyšetrovanie dá obnoviť, ak sa zistia nové skutočnosti, alebo na základe pokynu generálneho prokurátora.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mladí ľudia nie sú spokojní s IT vzdelávaním na školách
<< predchádzajúci článok
Najmenej 64 obetí si vyžiadali boje v Damasku

Financovanie Smeru-SD sa podľa Kaníka musí dovyšetrovať - diskusné fórum čitateľov

všetko bez rozdielu by sa malo7.2. 14:05:16
vlastná hlava7.2. 14:12:47