24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2015

12. mája 2015

Fínsko - Rusko 3:2 po nájazdoch, poznáme štvrťfinálové dvojice

Ruský hokejista Ilja Kovalčuk (vpravo) a fínsky obranca Anssi Salmela v tvrdom strete počas zápasu B-skupiny Fínsko - Rusko na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Ostrave 12. mája 2015. Foto: TASR/AP

Ostrava 12. mája (TASR) - Fínski hokejisti zvíťazili v repríze vlaňajšieho finále MS nad obhajcami titulu z Ruska 3:2 po samostatných nájazdoch a v B-skupine tak obsadili so ziskom 16 bodov konečné druhé miesto. Na štvrťfinále sa tak musia sťahovať z Ostravy do Prahy, vo štvrtok narazia na tretí tím A-skupiny domáce Česko. Zborná skončila v skupine na tretej priečke a v boji o semifinále sa stretne v ostravskej ČEZ Aréne so Švédskom.

B-skupina (Ostrava):
Fínsko - Rusko 3:2 pp a sn (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 25. Barkov (Pesonen, Jokinen), 58. Donskoi (Barkov, Jokinen), rozh. sam. nájazd Donskoi – 19. Mozjakin (Malkin, Kuľomin), 55. Panarin (Dadonov, Čudinov). Rozhodovali: Nord, Björk (obaja Švéd.) – Lederer (ČR), Schrader (Nem.), vylúčení: 0:3 na 2 min., navyše 19. Komarov (Fín.) 5 min.+DKZ za faul kolenom, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 8812 divákov (vypredané).
Fínsko: Rinne – Lepistö, Hietanen, Lindell, Salmela, Ohtamaa, Jokipakka, Mäntylä – Hartikainen, Kontiola, T. Ruutu – Donskoi, Barkov, Jokinen - Komarov, Immonen, Hytönen - Aaltonen, Kemppainen, Pesonen - Louhivaara
Rusko: Bobrovskij – Belov, Jakovlev, Kulikov, Antipin, Medvedev, Čudinov, Mironov - Dadonov, Šipačov, Panarin - Mozjakin, Malkin, Kuľomin - Tarasenko, Anisimov, Kovaľčuk - Širokov, Tichonov, Plotnikov

K duelu, v ktorom výhra znamenala sťahovať sa na štvrťfinále z Ostravy do Prahy, pristúpili oba tímy laxne a bez väčšieho zápalu. Rusov poslal do vedenia Mozjakin, ktorému nabil na delovku z prvej Malkin. V 19. minúte prišlo kontroverzné vylúčenie Komarova na 5 min + DKZ, videozáznam ukázal, že fínsky útočník kolenom súpera nefauloval. Zborná však dlhú presilovku nevyužila a Fíni v druhej tretine vyrovnali skóre zásluhou Barkova, ktorý dorazil do siete strelu Jokinena tečovanú Pesonenom. Skóre sa potom dlhý čas nemenilo.

Až v 55. minúte naklonil misky váh na ruskú stranu Panarin, ktorý sa presadil z bekhendovej dorážky. Severania si v závere tretiny vymohli predĺženie, na 2:2 vyrovnal parádičkou Donskoi, ktorý si chrbtom k bránke sklepol skackajúci puk a po otočke ho zdvihol nad Bobrovského betón. V predĺžení ruský brankár zázračne vychytal Salmelu i Barkova a tak zápas dospel až do záverečného rozstrelu. V ňom rozhodol o triumfe "Suomi" v piatej sérii Donskoi.