Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. septembra 2006

Firmy zrejme nebudú môcť neziskovkám poukázať 2 % daneMinisterstvo financií SR navrhuje, aby sa právnickým osobám zrušila možnosť poukázať dve percentá zo zaplatenej dane z príjmu vybraným neziskovým organizáciám. Vyplýva to z návrhu novely ...Zdieľať

BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) - Ministerstvo financií SR navrhuje, aby sa právnickým osobám zrušila možnosť poukázať dve percentá zo zaplatenej dane z príjmu vybraným neziskovým organizáciám. Vyplýva to z návrhu novely zákona o dani z príjmov, ktorý rezort financií predložil do pripomienkového konania. Podľa poradcu ministra financií Richarda Sulíka je táto možnosť zbytočným nesystémovým opatrením. Ako ďalej uviedol na utorkovom stretnutí zástupcov rezortu financií s predstaviteľmi Americkej obchodnej komory v SR, vyznačuje sa mimoriadnou administratívnou náročnosťou, nízkym výnosom a je mimovládnymi organizáciami veľmi často zneužívaná. Ministerstvo ju preto navrhlo zrušiť.

Fyzické osoby môžu podľa v súčasnosti platnej legislatívy darovať 2 % zaplatenej dane vybranému prijímateľovi, najmenej však vo výške 20 Sk. Táto suma by sa podľa navrhovanej novely mala zvýšiť na 250 Sk. Prijímateľom môžu byť podľa zákona občianske združenia, nadácie, neinvestičné fondy či neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby, ak sa zaoberajú rozvojom a ochranou duchovných hodnôt, ochranou ľudských práv, životného prostredia, podporou športu mládeže alebo poskytovaním sociálnej pomoci. Navrhovaná novela tiež nadáciám, neziskovým organizáciám a ďalším právnickým osobám nezaloženým alebo nezriadeným za účelom podnikania ruší nárok na oslobodenie príjmov z podnikania v sume 300 tis. Sk.

Z daňových priznaní k dani z príjmov podaných do konca marca tohto roka malo vyplnenú časť týkajúcu sa asignácie 2 % zaplatenej dane viac ako 59 tis. priznaní. Právnické osoby pritom odovzdali spolu 7 165 takýchto priznaní, pričom dve percentá ich daní smerovalo 12 tis. neziskovým organizáciám. Fyzické osoby postúpili dve percentá svojich daní z príjmu 52,1 tis. neziskovým organizáciám. Celkovo podali fyzické a právnické osoby ku koncu marca tohto roka na daňové úrady takmer 458,7 tis. daňových priznaní, pričom priznali na dani z príjmov za minulý rok 20,437 mld. Sk.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tropická búrka Gordon zosilnela na hurikán
<< predchádzajúci článok
Hromadná otrava metanolom v Nikarague je už pod kontrolou

Firmy zrejme nebudú môcť neziskovkám poukázať 2 % dane - diskusné fórum čitateľov