07. júla 2016

Francúzi zdolali Nemcov 2:0, hrdinom semifinále dvojgólový Griezmann

Hráči Francúzska sa tešia z postupu do finále EURO 2016.

Hráči Francúzska sa tešia z postupu do finále EURO 2016. Foto: TASR/AP
Marseille 7. júla (TASR) - Súperom Portugalska vo finále EURO 2016 budú futbalisti domáceho Francúzska, ktorí vo štvrtkovom semifinále v Marseille zvíťazili nad reprezentáciou Nemecka 2:0. Vyvrcholenie 15. ME je na programe v nedeľu 10. júla o 21.00 SELČ v Saint-Denis.

Dvojgólovým hrdinom zápasu dvoch gigantov bol najlepší kanonier turnaja Antoine Griezmann, ktorý v nadstavenom čase prvého polčasu po ruke Bastiana Schweinsteigera poslal svoj tím premenenou jedenástkou do vedenia a v 72. minúte využil hrubú chybu Joshuu Kimmicha. Útočník Atletica Madrid sa po súboji s úradujúcimi majstrami sveta dostal na métu šesť presných zásahov a smeruje za cenou pre kráľa strelcov šampionátu, keď viacerí konkurenti na neho strácajú už tri góly.

Nemecku sa po MS 2014 v Brazílii nepodarí vyhrať druhý veľký turnaj v rade a z krajiny "galského kohúta" odchádza osemfinálový premožiteľ Slovenska s bronzovou medailou. Rovnako v semifinále sa skončila aj senzačná púť Walesu pri jeho debute na európskom šampionáte. Ostrovania už v stredu podľahli v prvom semifinále Portugalsku 0:2.

Semifinále:
Nemecko - Francúzsko 0:2 (0:1)
Góly: 45.+2 a 72. Griezmann (prvý z 11 m). Rozhodovali: Rizzoli - Di Liberatore, Damato (všetci Tal.), ŽK: Can, Schweinsteiger, Özil, Draxler - Evra, Kanté.

Zostavy a striedania:
Nemecko: Neuer - Kimmich, Boateng (61. Mustafi), Höwedes, Hector - Can (67. Götze), Schweinsteiger (79. Sané) - Özil, Kroos, Draxler - Müller

Francúzsko: Lloris - Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra - Pogba, Matuidi - Sissoko, Griezmann (90.+2 Cabaye), Payet (71. Kanté) - Giroud (78. Gignac)

Nemci nastúpili v oklieštenej zostave - bez stopéra Hummelsa, stredopoliara Khediru a kanoniera Gomeza ich čakala mimoriadne náročná úloha vybojovať finálovú miestenku proti vo forme hrajúcej ekipe krajiny organizátora šampionátu. Podľa väčšiny odborníkov predčasné finále sa v úvodných minútach nieslo v znamení aktívneho prístupu oboch mužstiev, taktické šachy išli nabok. Francúzi v 3. minúte pohrozili po akcii Payeta, technický krídelník však nastrelil Canov lakeť a vybojoval len rohový kop.

V 7. minúte si Griezmann na hranici šestnástky vymenil šikovne loptu s Matuidim a nenápadnou prízemnou strelou natiahol Neuera, ktorý si pripísal prvý úspešný zákrok. Dlho bez práce nezostal ani jeho náprotivok Lloris, ktorý v 14. minúte s námahou zlikvidoval rafinovaný pokus Cana. Atraktívny súboj dvoch gigantov priniesol nad očakávanie ofenzívne galapredstavenie, ktorého režisérmi sa zhruba po štvrťhodine stali Nemci.

Ich kapitán Schweinsteiger sa v 26. minúte odhodlal k technickej strele spoza pokutového územia, ale opäť nechal vyniknúť Llorisa. Domáci sa nepresnosťami v rozohrávke zahrávali s ohňom, stred poľa prenechali súperovi, ktorý sa o zasadenie dôležitého prvého gólu snažil všetkými možnými spôsobmi. Paradoxne to ale boli Nemci, ktorí v závere prvého polčasu schytali gólovú sprchu. Schweinsteiger vo vlastnej šestnástke zasiahol loptu vo výskoku nešťastne rukou a rozhodca Rizzoli správne nariadil jedenástku. Loptu si na biely bod postavil Griezmann a Neuer sa pri jeho pokuse hodil do opačnej strany - 0:1.

Okamžite po prestávke vyvinuli Nemci tlak, ale súper ich nepúšťal do finálnej fázy a vďaka svojej bojovnosti odolával. Snaha "Nationalelf" stroskotávala pred šestnástkou, defenzíva Francúzov zachytávala všetky lopty smerujúce do nebezpečnej zóny. V 72. minúte tak prišla ďalšia veľká chvíľa Griezmanna, ktorý po spolupráci s Pogbom využil zbytočnú Kimmichovu stratu lopty a prekonal Neuera - 0:2. Zápas vrcholil, Nemci sa však nevzdávali a mohli sa vrátiť do boja o postup kontaktným gólom. Kimmich nebol ďaleko od toho, aby odčinil zaváhanie, keď technickou strelou trafil do pravej žrde Llorisovej brány. Nabudení domáci futbalisti neinkasovali ani po hlavičkových závaroch súpera a nepripustili drámu ani po Müllerovej tutovke v nadstavenom čase. Nemcom nebolo vo štvrtok súdené streliť gól a tak v Marseille vypukol gejzír "trikolórovej" radosti.