05. novembra 2014

Good Angels podľahli Krakovu 55:68, zažiarila Lavenderová

Na snímke z úvodu zápasu kapitánka Good Angels Košice Zuzana Žirková (vľavo) , uprostred prezident SR Andrej Kiska a vpravo kapitánka Wisla Krakov Justyna Žurowska-Cegielska v 1. kole Európskej ligy žien v A-skupine Good Angels Košice ...

Na snímke z úvodu zápasu kapitánka Good Angels Košice Zuzana Žirková (vľavo) , uprostred prezident SR Andrej Kiska a vpravo kapitánka Wisla Krakov Justyna Žurowska-Cegielska v 1. kole Európskej ligy žien v A-skupine Good Angels Košice - Wisla Krakov 5. novembra 2014 v Košiciach. Foto: TASR/Milan Kapusta
Košice 5. novembra (TASR) - Basketbalistky Good Angels Košice v stredu odštartovali nový ročník Európskej ligy 2014/2015 domácou prehrou 55:68 s poľským klubom Wisla Can-Pack Krakov.

Domáce basketbalistky držali krok so svojimi súperkami iba do 17. minúty (30:24). Potom hosťujúci tím pritvrdil v obrane, navyše sa mohol spoľahnúť na svoje legionárky, ktoré sa dokázali strelecky presadiť. V drese Wisly sa blysla 22 bodmi Jantel Lavenderová, ktorá pridala aj 11 doskokov. Najlepšou strelkyňou Good Angles bola kapitánka Zuzana Žirková so 14 bodmi a zaznamenala i 6 doskokov.

Otvorenia novej euroligovej sezóny basketbalistiek Good Angels sa zúčastnil aj prezident SR Andrej Kiska. Pred začiatkom stretnutia a za potlesku publika v Steel aréne hodil loptu v symbolickom úvodnom rozskoku medzi Zuzanu Žirkovú a Justynu Žurowsku-Cegielsku z hosťujúceho tímu.

Zverenky trénera Maroša Kováčika sa najbližšie v EL predstavia o týždeň 12. novembra o 19.00 h na palubovke jedného z favoritov A-skupiny Galatasaray Istanbul.

V novom ročníku Euroligy je 15 tímov rozdelených do dvoch základných skupín, v ktorých sa hrá systémom každý s každým. Z nich (A, B) postúpia družstvá umiestnené na prvých štyroch priečkach. Krížovým systémom sa vytvoria dvojice, ktoré v play off sériách na dva víťazné zápasy zabojujú o miestenky na Final Four 2015.

Lepší vstup do stretnutia zaznamenali domáce hráčky, ktoré sa po presnom zásahu Krivačevičovej v 2. minúte dostali do štvorbodového vedenia - 4:0. O dve minúty neskôr Jonesová upravila už na 10:4 a zdalo sa, že "žlto-modré" pohodlne zvládnu úvodnú desaťminútovku. V hosťujúcom tíme sa však v 5. minúte presadila najúdernejšia trojica - Quigleyová (3), Lavenderová (2) a Vanderslootová (2), ktoré otočili vývoj zápasu - 10:11. Lavenderová o tri minúty neskôr upravila na 10:13, ale Žirková v 9. minúte trojkou najprv vyrovnala a Jonesová ďalšími tromi bodmi poslala Good Angels do vedenia 16:13. Do konca prvej štvrtiny sa ešte presadila Krivačevičová a Quigleyová - 18:15. Domáce hráčky v 14. minúte vyhrávali 23:17 a po presnom zásahu Žirkovej v 17. minúte i 30:24, no od tohto momentu sa strelecky odmlčali. V ďalšom priebehu predviedli presnú ruku Abdiová, Quigleyová a Lavenderová, ktorá s klaksónom upravila na polčasových 30:36.

Od začiatku druhého dejstva obidve družstvá predovšetkým precízne bránili a vysúvali vysoko obranu s cieľom narúšať nacvičené signály. Wisle sa v 25. minúte podarilo odskočiť na rozdiel ôsmich bodov po koši Petronytovej - 34:42. Vďaka precíznej defenzíve, ktorá robila "anjelkám" problémy si udržali rovnaký rozdiel aj po tridsiatich minútach, keď sa presadila Petronytová - 40:48. Tá istá hráčka pridala ďalšie dva body hneď v úvode záverečnej štvrtiny a náskok súpera už bol dvojciferný - 40:50. V 34. minúte Lavenderová upravila na 46:58 a bolo jasné, že poľský klub natiahne svoju sériu víťazstiev už na 7:0 na zápasy. Napokon zverenky Štefana Sviteka zvíťazili v metropole východu 68:55 a získali dôležité dva body do tabuľky A-skupiny.

A-skupina EL 2014/2015, 1. kolo:

Good Angels Košice - Wisla Can-Pack Krakov (Poľ.) 55:68 (30:36)

Zostava a body GA: Žirková 14, Krivačevičová 10, Jonesová 9, Phillipsová a Bärová po 4 (Hruščáková 12, Zietarová 2, Bálintová 0, Kiššová 0) - najviac bodov Krakov: Lavenderová 22, Petronytová 16, Abdiová 15, Quigleyová 13. Rozhodovali: Sebastien Clivaz (Švaj.), Anthonie Sinterniklaas (Hol.), Arturas Šukys (Litva), TH: 7/7 - 15/13, trojky: 4:1, fauly: 20:14, 3215 divákov