Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. mája 2010

Grécky premiér odsúdil smrtiaci útok na bankuGrécky premiér Geórgios Papandréou odsúdil stredajší útok podpaľačov na banku v centre Atén, ktorý si vyžiadal životy troch ľudí. Incident v rámci stredajšej vlny ...Zdieľať
bez nazvu Foto: SITA/AP


ATÉNY 6. mája (WEBNOVINY) - Grécky premiér Geórgios Papandréou odsúdil stredajší útok podpaľačov na banku v centre Atén, ktorý si vyžiadal životy troch ľudí. Incident v rámci stredajšej vlny protivládnych protestov označil za "surový vražedný čin" a prisľúbil potrestanie jeho páchateľov. Pobočka banky Marfin ležiaca na trase protestného pochodu začala horieť po zásahu zápalnými fľašami, ktoré do nej hodili demonštranti. V plameňoch zahynuli traja pracovníci - dve ženy a jeden muž.

"Nikto nemá právo na násilie, a obzvlášť nie na násilie, ktoré vedie k vražde. Násilie plodí násilie," povedal viditeľne rozhnevaný Papandréou počas vystúpenia v parlamente. "Sme slobodná a demokratická krajina a každý občan ma právo demonštrovať. Protestovať je jedna vec, vraždiť druhá."

Násilné demonštrácie v gréckych mestách boli súčasťou 48-hodinového generálneho štrajku, ktorý vyhlásili hlavné odborové zväzy na protest proti plánovaným úsporným opatreniam. Tie musela grécka vláda prijať v záujme získania finančnej pomoci zo strany eurozóny a Medzinárodného menového fondu, ktorá má zachrániť krajinu pred bankrotom. "Prijali sme zodpovedné, zložité rozhodnutia, aby sme zachránili krajinu... Snažili sme sa zachrániť pracovné miesta, bankové úspory, roky driny. Bolo iba jedno ďalšie riešenie - bankrot," obhajoval sa Papandréou pred poslancami.

V rámci dohody o poskytnutí finančnej pomoci museli Atény pristúpiť na nepopulárne úsporné opatrenia vrátane radikálneho zníženia štátnych výdavkov a zvýšenia daní. Vláda sa tak vystavuje hrozbe sociálnych nepokojov.
SITA/AP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
U nás sme Ládina nenašli, hlásia Američania
<< predchádzajúci článok
Povstalci napadli nemocnicu Lekárov bez hraníc

Grécky premiér odsúdil smrtiaci útok na banku - diskusné fórum čitateľov