Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. marca 2012

Hackeri z Anonymous chcú v sobotu vypnúť celý internet


Tagy: Anonymous

Hackeri zo známej skupiny Anonymous plánujú uskutočniť najrozsiahlejší útok na internet v dejinách tejto globálnej počítačovej siete. Členovia neformálneho združenia chcú v rámci ...Zdieľať
britsky sud povedal demonstrantom sto LONDÝN 28. marca (WEBNOVINY) - Hackeri zo známej skupiny Anonymous plánujú uskutočniť najrozsiahlejší útok na internet v dejinách tejto globálnej počítačovej siete.


Členovia neformálneho združenia chcú v rámci takzvanej Operácie blackout "odstaviť celý web". O tom, či sa im to môže podariť, špekuluje analytik britskej stanice BBC Alan Woodward.

Základnou myšlienkou plánovaného útoku je znefunkčnenie systému prideľovania doménových názvov známeho pod skratkou DNS. Ten je považovaný za "telefónny zoznam internetu" a slúži na prideľovanie číselných IP adries v celej sieti a ich transformáciu do zrozumiteľnejších a zapamätateľnejších názvov.

Ak sa napríklad užívateľ pripája na stránku www.bbc.co.uk, v skutočnosti svoj prehliadač nasmeruje napríklad na IP adresu 212.58.241.131. Ak teda hackeri odstavia celý systém DNS, odstavia tým prakticky celý web.

DNS má takzvanú stromovú štruktúru, na vrchole ktorej sa nachádzajú základné koreňové servery prevádzkované 13 organizáciami. Hackeri z Anonymous ich chcú v sobotu zahltiť, a tým pádom odstaviť aj všetky servery pod nimi. Využijú pritom takzvanú metódu DDoS útokov, teda zasielania obrovského množstva požiadaviek na pripojenie, čím spôsobia pád servera.

Hackerom zo skupiny Anonymous sa v minulosti podarilo podobným spôsobom odstaviť už viacero webov, pričom naposledy sa ich terčom stala koncom februára domovská stránka Interpolu. Hackeri s pomocou takzvaných počítačových robotov (botnetov) v roku 2004 znefunkčnili aj najnavštevovanejšiu stránku internetu - www.google.com.

Úspech najnovšej akcie hackerov nie je istý, Woodward ho však nevylučuje. "Pre tých, ktorí hovoria, že DNS je bezpečný a nikdy nemôže byť využitý na odstavenie internetu, mám odkaz: Nikdy nehovor nikdy."

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: Anonymous
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Armáda sa rozlúčila s vojnovým veteránom Imrichom Gibalom
<< predchádzajúci článok
Hodina Zeme nemá len 60 minút

Hackeri z Anonymous chcú v sobotu vypnúť celý internet - diskusné fórum čitateľov