24hod.sk    Šport    F1

02. novembra 2008

Hamilton najmladším majstrom sveta vo formule 1 v histórii

Brit Lewis Hamilton sa stal najmladším majstrom sveta vo formule 1 v histórii. K premiérovému titulu pilotovi McLaren Mercedes vo veku 23 rokov, 9 mesiacov a 26 dní stačilo aj 5. miesto na Veľkej cene ...

SAO PAULO 2. novembra (WEBNOVINY) - Brit Lewis Hamilton sa stal najmladším majstrom sveta vo formule 1 v histórii. K premiérovému titulu pilotovi McLaren Mercedes vo veku 23 rokov, 9 mesiacov a 26 dní stačilo aj 5. miesto na Veľkej cene Brazílie, poslednom podujatí tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta. Hamilton získal v sezóne v konečnom účtovaní o bod viac ako Brazílčan Felipe Massa, ktorému nestačilo ani víťazstvo na okruhu Interlagos pri Sao Paulo. Ak chcel pilot Ferrari získať titul, musel by Hamilton skončiť najlepšie na šiestom mieste. Tesne pred cieľom pretekov to vyzeralo na brazílske oslavy, keďže Hamilton jazdil šiesty, ale v poslednom kole ostal stáť na trati dovtedy štvrtý Timo Glock a Brit na McLarene sa dostal na potrebnú 5. priečku. Jazdec Toyoty, s ktorým nikto o nič bojoval, tak daroval majstrovský titul Hamiltonovi. Ferrari napokon oslavovalo aspoň zisk Pohára konštruktérov, ktorý definitívne potvrdilo v Brazílii. Poslednú veľkú cenu kariéry absolvoval Škót David Coulthard, skončila sa preňho predčasne už v prvom kole. Rozlúčku s kolotočom F1 pravdepodobne absolvoval aj Brazílčan Rubens Barrichello. Massa v Brazílii vyhral druhýkrát po roku 2006, cez víkend jazdil absolútne spoľahlivo a splnil svoj cieľ. Dosiahol hetrik v podobe najrýchlejšej kvalifikácie, súťažného kola a víťazstva. Brazílčan vyhral šieste preteky v sezóne a celkovo jedenáste v kariére. Za ním prišli do cieľa Fernando Alonso z Renaultu a tímový kolega Kimi Räikkönen. Hamilton sa stal prvým Britom od roku 1996 s titulom majstra sveta, naposledy pre najúspešnejšiu krajinu histórie vybojoval prvenstvo Damon Hill. Stal sa deviatym jazdcom z ostrovov s víťazstvom v MS F1 a pre McLaren získal dvanástu majstrovskú korunu. Post najmladšieho majstra sveta prebral od Fernanda Alonsa, ktorý v roku 2005 vyhral vo veku 24 rokov a 58 dní. V sezóne 2008 nazberal Hamilton 98 bodov, druhý Massa 97. Tretí v hodnotení šampionátu skončil Kimi Räikkönen, v prospech ktorého pri rovnosti bodov (75) s Poliakom Robertom Kubicom hovoril vyšší počet víťazstiev. Tesne pred začiatkom nedeľňajších pretekov sa nad Interlagosom rozpršalo, nastalo veľké prezúvanie a posun štartu o desať dní. Prehánky boli iba krátkodobé, úvodné kolá išli jazdci na mokrej trati, ktorý postupne vysychala. Hneď v prvej zákrute sa preteky skončili pre Piqueta jr. a Coultharda, na trati sa objavilo safety car. Jazdci svoje pozície potom držali. Prvé zastávky v boxoch začali Alonso a Vettel, čo sa im vyplatilo a posunuli sa v štartovom poli na vyššie priečky. Massa jazdil bez problémov na prvom mieste, o ktoré ho neobrali ani prvé zastávky. Takmer celé štartové pole zvolilo taktiku na dve zastávky. Hamilton na prvú takmer doplatil, keď po nej klesol až na nemajstrovské 6. miesto. V 13. kole však predbehol chybujúceho Trulliho a mohol už jazdiť na istotu. S Massom držal krok len Vettel, aj ten však pre zastávku v boxoch stratil. K priamym súbojom na trati nedochádzalo, poradie nemenili ani druhé prezúvania. Posledné kolá sa išli opäť v daždi, 5 okruhov pred záverom nastalo hromadné prezúvanie na pneumatiky na mokrú trať. V 70. kole sa dostal Vettel pred Hamiltona na 5. miesto a v McLarene si spomenuli na minulý rok a zbabraný záver sezóny. Massa prešiel ako víťaz cieľom a čakal na súperov. Dve zákruty pred koncom nečakane zastal Timo Glock, ktorý dovtedy jazdil štvrtý, prepustil pred seba Vettela a Hamiltona a Britovi daroval majstrovský titul. Paradoxne, jazdec Toyoty napokon prišiel do cieľa a bodoval na 6. mieste. SITA