Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. júla 2006

Harabin nechce do rezortu spravodlivosti vnášať politikuPrávo, spravodlivosť a prezumpcia neviny je krédo nového ministra spravodlivosti Štefana Harabina, ktorý chce tieto zásady vo svojom rezorte dôsledne uplatňovať. Ako vyhlásil pred novinármi po tom, ...Zdieľať

BRATISLAVA 7. júla (WEBNOVINY) - Právo, spravodlivosť a prezumpcia neviny je krédo nového ministra spravodlivosti Štefana Harabina, ktorý chce tieto zásady vo svojom rezorte dôsledne uplatňovať. Ako vyhlásil pred novinármi po tom, ako ho premiér Robert Fico uviedol do úradu, naďalej zostáva sudcom a do funkcie ministra bol nominovaný ako odborník. "Tak ako musí platiť prezumpcia neviny pre pána Lipšica, tak musí platiť aj pre pána Lexu, tak musí platiť pre Harabina, tak musí platiť pre Čarnogurského," odpovedal na otázku, čo si myslí o požiadavke Vladimíra Mečiara na rehabilitáciu exšéfa SIS Ivana Lexu. Dodal, že nemieni komentovať výroky politikov.

Harabin neplánuje robiť na ministerstve žiadne zásadné "čistky", pretože nechce do rezortu vnášať politiku. Mieni rešpektovať aj iné názory zamestnancov ministerstva. Rozhodujúce pre neho je odborné hľadisko. "Spravodlivosť sa rodí v symbióze a v pluralite názorov a ja názory iných mienim rešpektovať," vyhlásil.

V praxi sa už podľa Harabina objavili slabé miesta v nových trestných kódexoch, preto sa plánuje stretnúť s predsedami súdov a diskutovať o týchto otázkach. Zaujímať ho budú názory všetkých sudcov, prokurátorov a aj policajtov. "Na podklade toho prijmem hlbokú analýzu a pristúpime k riešeniu tohto problému," povedal a dodal, že sa zdá, "že trestné konanie, ktoré sa malo zrýchliť, sa spomalilo, a to nechceme."

Premiér R. Fico je presvedčený, že Harabin je maximálne pripravený na vedenie rezortu justície. "Poznám ho z profesionálnej oblasti ako človeka, ktorý pôsobil v súdnictve, preto pozná všetky úskalia tohto rezortu a myslím si, že sa veľmi citlivo bude stavať aj k citlivým veciam, ktoré sa v tomto rezorte často objavujú," skonštatoval Fico. Nemá pochybnosti, že Harabin svoje postavenie zvládne na vysokej profesionálnej úrovni.

Fico si myslí, že do rezortu spravodlivosti sa v minulosti vnášalo dosť politiky. "Očakávam od nového ministra, že politiku z tohto rezortu bude vytláčať, pretože úlohou ministerstva je vytvárať dobré podmienky pre činnosť súdnictva," dodal.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V USA testujú novú vakcínu proti fajčeniu
<< predchádzajúci článok
Nemecko zníži podiely v Deutsche Telekom a Deutsche Post

Harabin nechce do rezortu spravodlivosti vnášať politiku - diskusné fórum čitateľov