Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. januára 2007

HDP Ruska prekoná v tomto roku rekord Sovietskeho zväzu



Ruský hrubý domáci produkt (HDP) v tomto roku prvý raz prekoná historické maximum, ktoré dosiahol ešte bývalý Sovietsky zväz pred pätnástimi rokmi. V sobotu to na Svetovom ekonomickom fóre v Davose ...



Zdieľať

DAVOS 28. januára (WEBNOVINY) - Ruský hrubý domáci produkt (HDP) v tomto roku prvý raz prekoná historické maximum, ktoré dosiahol ešte bývalý Sovietsky zväz pred pätnástimi rokmi. V sobotu to na Svetovom ekonomickom fóre v Davose uviedol ruský vicepremiér Dimitrij Medvedev. Ako ďalej Medvedev poznamenal, ruský HDP v roku 2006 dosiahol 7 tis. USD na obyvateľa, čo je približne rovnaká úroveň ako v Mexiku a predstavuje 60. miesto v celosvetovom hodnotení. Podľa Medvedeva však pri prepočte na kúpnu paritu, ktorá zohľadňuje náklady na život, je Rusko na deviatom mieste na svete. "Rusko je schopné v nasledujúcich dvoch rokoch dosiahnuť šieste miesto, prekonať dokonca Taliansko, Francúzsko a Britániu," dodal Medvedev.

Medvedev taktiež načrtol ekonomické priority ruskej vlády, ktoré zahŕňajú zníženie závislosti na vývoze komodít, zlepšenie infraštruktúry a podporu výchovy vysokokvalifikovaných pracovníkov. Tajomník taktiež zvýraznil potrebu rozvíjať spracovávanie prírodných zdrojov najmodernejšími technológiami, sektor letectva a kozmonautiky a vývoz služieb súvisiacich s duševným vlastníctvom. "Štát bude investovať do sektorov ekonomiky, ktoré si vyžadujú najvyššie kapitálové výdavky." povedal Medvedev.

SITA,AFP,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Židovský štát má arabského ministra
<< predchádzajúci článok
Ekonomické veľmoci sa dohodli na pokračovaní rokovaní WTO