Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

09. septembra 2007

Herci spochybňujú autorstvo Williama ShakespearaHerci Sir Derek Jacobi a Mark Rylance otvorili debatu, či divadelné hry Williama Shakespeara sú skutočne jeho dielom. Spoločne s ďalšími 300 ľuďmi, ktorí podpísali "deklaráciu racionálnych ...Zdieľať

BRATISLAVA 9. septembra (WEBNOVINY) - Herci Sir Derek Jacobi a Mark Rylance otvorili debatu, či divadelné hry Williama Shakespeara sú skutočne jeho dielom. Spoločne s ďalšími 300 ľuďmi, ktorí podpísali "deklaráciu racionálnych pochybností" požadujú výskum autorstva dramatikových slávnych hier. "Prikláňam sa k skupinovej teórii. Nemyslím, že by jeden človek mohol vytvoriť niečo také," uviedol Sir Derek. V zošitových vydaniach sa z čias Shakespearovho života zachovalo 18 divadelných hier, no Shakespeare ani jednu z nich neautorizoval. Združenie Shakespeare Authorship Coalition tvrdí, že nie je možné, aby divadelné hry - v ktorých autor preukazuje dôkladnú znalosť práva - napísal neurodzený človek zo 16. storočia, pochádzajúci navyše z negramotného prostredia. Vo väčšine divadelných hier vystupujú najmä postavy z vyšších spoločenských vrstiev a autor vôbec nespomína Stratford-upon-Avon, kde sa narodil a vyrastal. Združenie Authorship Coalition si kladie otázku, ako je možné, že v jeho hrách sú správne i tie najdrobnejšie detaily o živote v Taliansku.

Konšpiračné teórie o autorstve jeho hier sa vyskytli už v 18. storočí. Podľa nich je meno Shakespeare iba synonymom a autorstvo pripisujú šľachticovi Edwardovi de Vere, Christopherovi Marloweovi či Francisovi Baconovi.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dunaj v určitých úsekoch kulminuje, hasiči bez výjazdov
<< predchádzajúci článok
Najlepším európskym filmom sa stala Taxidermia