Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

10. mája 2020

HOAX: Koronavírus nie je vypúšťaný lietadlamiHoax o tom, že by contrails mali obsahovať akékoľvek iné nebezpečné chemikálie, okrem splodín leteckých motorov a vodnej pary, vyvrátila v minulosti aj Polícia SR.Zdieľať
HOAX: Koronavírus nie je vypúšťaný lietadlami

Na sociálnu sieť Facebook bolo zdieľané video, podľa ktorého malo dôjsť k vypúšťaniu vírusu na ľudí prostredníctvom lietadla. V skutočnosti ide o tri roky starú videonahrávku Boeingu 787 Dreamliner. TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.


Facebookový profil so slovenským menom Viera Holubova uverejnil 21. marca 2020 video - zachytávajúce lietadlo, za ktorým sa tvorí výrazný oblak vodnej pary a splodín leteckých motorov. K popisku k videu sa na profile uvádzalo, že lietadlo vypúšťa na ľudí vírus a v závere sa spomína sprisahanie, v súvislosti s fenoménom chemtrails. Ide však o známy hoax. Text k videu zjavne naráža na pandémiu nového koronavírusu, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19. Koncom marca malo video viac ako 3500 zdieľaní a na Facebooku ho videlo vyše 35.000 ľudí.

Akékoľvek prepojenie videa s nákazou koronavírusom je však hoax. Oblak, ktorý sa za lietadlom tvorí, je ukážkou contrails - kondenzačných čiar, ktoré sú zložené z vodnej pary a splodín leteckých motorov, bežne sa tvoriacich za lietadlami na oblohe.

Reverzným hľadaním pomocou nástroja na analýzu obrázkov a videí InVID agentúra AFP objavila, že originál videa je takmer tri roky starý. Pôvodne bolo video nakrútené na YouTube používateľom LouB747 19. júna 2017 a má viac ako 1,7 milióna zhliadnutí. Jeho video nesie názov "RARE Contrails | Early morning 787 Dreamliner" (Nezvyčajné kondenzačné stopy | 787 Dreamliner skoro ráno).

Pri ďalšom skúmaní AFP zistila, že pod pseudonymom LouB747 sa skrýva americký pilot Lou Boyer, ktorý je kapitánom NCA (Nippon Cargo Airlines), japonskej nákladnej leteckej spoločnosti, pre ktorú skutočne lieta na lietadle typu Boeing 747.

Obdobné tvrdenie s rozprašovaním koronavírusu sa objavilo aj v popise videa používateľa s menom Simona Sarayova, ktorá ho zverejnila 20. marca 2020 a zdieľalo ho viac ako 1100 ľudí. Témou videa je opäť fenomén chemtrails.

Druhé video je montážou a obsahuje aj ďalšie videá lietadiel, za ktorými sa tvoria kondenzačné čiary, a okrem iného aj fotografiu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v lietadle.

Túto vyhotovili počas leteckej výstavy ILA 2014 v Berlíne, pri ktorej kancelárka spoločne s prezidentom spoločnosti Airbus navštívila trup testovacieho lietadla Airbus A350 XWB a nádoby, ktoré sú na videu, sú naplnené vodou a slúžia na simuláciu nákladu. Fotografiu z tej istej udalosti si na svoju stránku zavesila aj nemecká vláda.

Contrails, z anglického "condensation trails", alebo kondenzačné stopy sú umelé oblaky, vznikajúce za motormi lietadiel vo výškach niekoľko kilometrov nad zemským povrchom, t.j. v prostredí, kde je vonkajšia teplota spravidla pod -50 °C. Pri takej teplote sa plynné častice pary a splodín okamžite premieňajú na miniatúrne kvapôčky či kryštáliky ľadu, ktoré voľným okom môžu pripomínať oblaky typu cirrus i cirrocumulus.

Proces vzniku kondenzačných stôp či faktory ovplyvňujúce to, ako vyzerajú, dôkladne opísal pre Český hydrometeorologický ústav letecký meteorológ Petr Dvořák. Vo svojom článku okrem iného píše: "Domnienky, že dopravné lietadlá vo veľkých výškach rozprašujú aj iné chemikálie než tie, ktoré sú produktom spaľovania bežného leteckého paliva, sú nezmyselné. Žiadne chemtrails, ako sa tieto vymyslené a ničím nepodložené javy nazývajú v neodborných kruhoch, neexistujú."

Hoax o tom, že by contrails mali obsahovať akékoľvek iné nebezpečné chemikálie, okrem splodín leteckých motorov a vodnej pary, vyvrátila v minulosti aj Polícia SR. V krátkom videu vysvetľujúcom tento fenomén sa k divákom prihovoril pilot Dalimír Pišťanský, riaditeľ letky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Česká vláda nepožiada o predĺženie núdzového stavu, rúška budú povinné asi len vo vnútri (10. 5. 2020)
 Matovič: Štvrtá fáza uvoľňovania ekonomiky by mohla byť 20. mája (10. 5. 2020)
 Na Slovensku pribudli dvaja ľudia pozitívne testovaní na COVID-19, ďalších 22 sa uzdravilo (10. 5. 2020)
 Americký expert na infekčné choroby Anthony Fauci je jedným z troch členov vládnej operačnej skupiny, ktorý absolvuje karanténu (10. 5. 2020)
 Finančné problémy počas pandémie zvyšujú u ľudí pocity úzkosti, najviac starostí im robí platenie účtov (10. 5. 2020)
 Koronavírus sme na Slovensku takmer potlačili, povedal minister Krajčí. Nemocnice menia režim (9. 5. 2020)
 Letné školy by mohli pomôcť deťom bez prístupu k vzdelaniu, uviedla Slovenská komora učiteľov (9. 5. 2020)
 Radí psychologička Mária Ďurčíková: 10 užitočných tipov pre lepšie zvládnutie pandémie koronavírusu (9. 5. 2020)
 Na Covid-19 otestovali takmer 4-tisíc Slovákov, prvýkrát nenašli žiadneho nakazeného (9. 5. 2020)
 V dôsledku koronakrízy prišiel každý štvrtý študent o prácu, vyplýva z prieskumu (8. 5. 2020)nasledujúci článok >>
Video: Dvojičky bratia Mrázovci zo Superstar naspievali nový hit. Spojili sa s krásnou speváčkou
<< predchádzajúci článok
Európski astronómovia objavili čiernu dieru najbližšiu Zemi, zmestil by sa do nej aj Washington D.C.

HOAX: Koronavírus nie je vypúšťaný lietadlami - diskusné fórum čitateľov