24hod.sk    Šport    MS 2010 v JAR

14. júna 2010

Holanďania zdolali Dánov, neprehrali už 20 zápasov

V úvodnom pondelkovom zápase na futbalových majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike zvíťazilo Holandsko nad Dánskom na štadióne Soccer City v Johannesburgu 2:0 (0:0). O ...

denmark Foto: SITA/AP

JOHANNESBURG 14. júna (WEBNOVINY) - V úvodnom pondelkovom zápase na futbalových majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike zvíťazilo Holandsko nad Dánskom na štadióne Soccer City v Johannesburgu 2:0 (0:0). O úvodný presný zásah v prvej konfrontácii dvoch európskych mužstiev na MS 2010 sa paradoxne postaral na začiatku II. polčasu dánsky obranca Simon Busk Poulsen, ktorý hlavičkou prekonal vlastného brankára. Bol to prvý vlastný gól na XIX. majstrovstvách sveta. Druhý gól pridal päť minút pred koncom riadneho hracieho času útočník Liverpoolu Dirk Kuyt. Zverenci trénera Berta van Marwijka predĺžili svoju šnúru bez prehry na vynikajúcich 20 duelov.

Holanďania aj bez jednej zo svojich najväčších hviezd, zraneného Arjena Robbena, vylepšili svoju štatistiku z úvodných zápasov na svetových šampionátoch. Pri svojej ôsmej účasti na MS zaznamenali siedme stretnutie so ziskom minimálne jedného bodu, prehrali iba raz - ešte v roku 1938 Československu (0:3). Navyše, s Dánmi neťahali za kratší koniec v riadnom hracom čase už 43 rokov a vzájomnú bilanciu upravili na 12 výhier, 10 remíz a 7 prehier. Do historických štatistík sa zapísal holandský obranca a zároveň kapitán "oranjes" Giovanni van Bronckhorst, ktorý zaznamenal svoj jubilejný 100. duel v najcennejšom drese. Holandská futbalová história pozná okrem rodáka z Rotterdamu ďalších troch hráčov, ktorí majú na konte viac ako 100 reprezentačných štartov. Sú nimi brankár Edwin van der Sar (130), obranca Frank de Boer (112) a stredopoliar Phillip Cocu (101). Najbližšie sa na šampionáte stretnú v sobotu 19. júna s Japoncami, v ten istý deň Dánsko odohrá zápas proti Kamerunu.

Výsledok:
E-skupina (Johannesburg/štadión Soccer City):
Holandsko - Dánsko 2:0 (0:0)
Góly: 46. S. B. Poulsen (vlastný), 85. Kuyt, ŽK: 44. De Jong, 49. Van Persie - 64. Kjaer, rozhodovali: Lannoy - Dansault a Ugo (všetci Fr.), 83 465 divákov

Holandsko: Stekelenburg - Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst - Van Bommel - Kuyt, Sneijder, De Jong (88. De Zeeuw), Van der Vaart (67. Elia) - Van Persie (77. Afellay)
Dánsko: Sörensen - L. Jacobsen, Kjaer, Agger, S. B. Poulsen - Enevoldsen (56. Grönkjaer), Ch. Poulsen, Rommedahl, Kahlenberg (73. Eriksen), Jörgensen - Bendtner (62. Beckmann)

Prvú strelu na bránku vyslal v 10. min holandský krídelník FC Liverpool Dirk Kuyt, s jeho pokusom však nemal dánsky brankár Sörensen vážnejšie problémy. "Oranjes" prvýkrát vážnejšie zahrozili v 20. min, keď krásnu kombinačnú akciu trojice Sneijder - Van Persie - Van der Vaart zakončoval posledný menový hráč, ale jeho strelu zblokoval obetavým zákrokom Lars Jacobsen na rohový kop. O sedem minút neskôr spálil tutovku Bendtner, ktorý svoju hlavičku po centri Rommedahla poslal len tesne vedľa pravej žrde. V 33. min si center Kuyta z pravej strany takmer do vlastnej bránky zrazil Kahnlenberg. Hneď o minútu neskôr z protiútoku trafili priestor medzi troma žrďami prvýkrát aj severania. Pokus Rommedahla však bezpečne zlikvidoval Stekelenburg.

Prvý presný zásah sa zrodil hneď v úvodnej minúte druhého polčasu, keď center Van Persieho z ľavej strany do vlastnej siete hlavičkoval Simon Busk Poulsen. Lopta sa ešte obtrela o chrbát skákajúceho stopéra Aggera, ale oficiálne štatistiky uvádzajú ako autora nešťastného vlastného gólu Poulsena. Bol to prvý vlastný gól na tomto svetovom šampionáte. Dáni boli počas druhého dejstva neškodní a väčšinou sa len bránili holandským útokom. Šťastie skúšal efektnou pätičkou takmer po hodine hry Van der Vaart, ale Sörensena "nenachytal na hruškách". V 74. min prudkú strelu Van Bommela vyrazil dánsky brankár na rohový kop. Zverenci Berta van Marwijka pekne kombinovali v strede poľa a vytvárali viac gólových príležitostí ako ich severoeurópsky súper. Jednu z nich využil Dirk Kuyt. Ten dôsledne sledoval loptu, ktorá sa odrazila od žrde po pokuse striedajúceho Eliu. Holanďania mohli vyhrať aj vyšším rozdielom, ale strelu Affelaya tri minúty pred koncom riadneho hracieho času vykopol z bránkovej čiary Simon Busk Poulsen.