15. januára 2007

Hrbatý v 2. kole, stop Gajdošovej a Suchej

Len tretinovú úspešnosť zaznamenali slovenskí tenisti v úvodný deň bojov na vstupnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne (dotácia 20 mil. AUD, tvrdý povrch Rebound Ace). Darilo ...

MELBOURNE 15. januára (WEBNOVINY) - Len tretinovú úspešnosť zaznamenali slovenskí tenisti v úvodný deň bojov na vstupnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne (dotácia 20 mil. AUD, tvrdý povrch Rebound Ace). Darilo sa slovenskej mužskej jednotke Dominikovi Hrbatému, ktorý zdolal Čecha Jiřího Vaněka za 172 minút minút 6:7 (7), 7:6 (1), 6:1, 6:3. Lanský osemfinalista sa proti českému súperovi z druhej stovky rebríčka ATP Entry pomalšie rozbiehal, ale od polovice druhého setu prevzal réžiu zápasu do svojich rúk a po siedmy raz postúpil v Melbourne do 2. kola. Svoje zápasy úvodného kola v pondelok prehrali obe ženské zástupkyne zo Slovenska. Jarmila Gajdošová prehrala s Venezuelčankou Milagros Sequerovou za 80 minút 3:6, 4:6. Devätnásťročná Bratislavčanka, k 15. januáru 74. na rebríčku WTA Tour, nedokázala proti skúsenejšej 26-ročnej rodáčke zo San Felipe v premiérovom vzájomnom dueli potvrdiť vyššie rebríčkové postavenie a nadviazať na svoj prienik do 3. kola na US Open 2006. Po Gajdošovej neuspela ani Martina Suchá. Dvadsaťšesťročná rodáčka z Nových Zámkov podľahla v súboji dvoch nenasadených hráčok 22-ročnej Češke Eve Birnerovej 5:7, 3:6. Skúsenejšia Slovenka viedla v prvom sete už 3:0, ale tento náskok jej nestačil. V druhom sete od stavu 3:3 už slovenská hráčka, ktorú v stretnutí nepodržal servis, nezískala ani gem. Suchá sa vo svojej siedmej účasti v Melbourne po štvrtý raz nedočkala postupu do 2. kola. Jej maximom zostáva osemfinálová účasť z roku 2002.

Slovenskí tenisti na Australian Open 2007 - 1. kolo dvojhry - pondelkový súhrn:

ŽENY

Jarmila Gajdošová (SR) - Milagros Sequerová (Ven.) 3:6, 4:6 za 80 minút

Gajdošová (74. v rebríčku WTA Tour) vyprodukovala vo vstupnom geme dve dvojchyby (napokon ich celkovo nazbierala 7) a cez tri zhody okamžite pustila Sequerovú (95.) do trháku. Súperka potvrdila tento brejk a dokonca mala šancu odskočiť na *3:0, ale premrhala ju a po štyroch hrách, ktoré pozostávali z až 50 fiftínov, svietil na ukazovateli skóre stav 2:2. Slovenke však toto vyrovnanie kroku neprinieslo potrebný pokoj a v piatom geme znova stratila servis. Do konca prvého setu sa jej to prihodilo ešte dvakrát a osudovým sa dvojnásobnej štvrťfinalistke turnajov WTA Tour stalo najmä zaváhanie v sľubne rozohranom siedmom geme po rebrejku na 3:3*. Venezeulčanka - takisto nie bez problémov - unikla na 5:3 z jej pohľadu a ďalším brejkom sa za 47 minút dopracovala k zisku tohto dejstva. Gajdošová už mala na konte 26 nevynútených chýb, resp. 6 dvojchýb. Sequerová, ktorá dovtedy získala len 27 percent výmen po svojom druhom podaní, sa na začiatku ďalšej časti nenechala vyviesť z konceptu "neprenesením" podania a čoskoro viedla 3:1. Zdalo sa byť rozhodnuté, ale Slovenka ešte dokázala vyrovnať stav i obraz hry zásluhou nadobudnutia väčšej úderovej istoty. Nezvládla však zväzujúcu situáciu v desiatom geme, keď pri vlastnom servise čelila hrozbe prehry a po osemdesiatich minútach sa práve tento scenár naplnil.

Martina Suchá (SR) - Eva Birnerová (ČR) 5:7, 3:6 za 98 minút

Stretnutie dvoch rebríčkových susediek (Suchá - 82. v aktualizovanom renkingu WTA Tour, Birnerová 83.) rozbehla lepšie slovenská tenistka. Po prvom brejku v zápase sa ujala vedenia 3:0, ale ako ho rýchlo získala, tak ho aj stratila. V ďalšom priebehu prvého setu Slovenka trikrát neudržala svoj servis, pričom za stavu 5:6 to znamenalo za 50 minút zisk úvodného dejstva pre 22-ročnú Češku. V druhom sete dvojnásobnú víťazku turnajov na okruhu WTA opäť nepodržalo podanie. Slovenka mala len 50% úspešnosť prvého servisu do kurtu a popri 9 víťazných úderoch zahrala 18 nevynútených chýb. Súperka jej opäť trikrát vzala podanie a to bolo rozhodujúce. Na brejk na 2:3 ešte stačila aktuálna slovenská trojka odpovedať rebrejkom, ale od stavu 3:3 už nezískala ani gem a na štvrtom grandslamovom podujatí v rade sa nechtiac lúčila už v 1. kole. Birnerová vyrovnala vzájomnú bilanciu so Suchou na 1:1 a po prvý raz v kariére postúpila do 2. kola Australian Open.

MUŽI

Dominik Hrbatý (22-SR) - Jiří Vaněk (ČR) 6:7 (7), 7:6 (1), 6:1, 6:3 za 172 minút

Dvadsaťdeväťročný Bratislavčan Hrbatý, 22. na rebríčku ATP Tour i v "pavúku" tohto podujatia, prehral vstupné dejstvo za 57 minút 6:7 (7), hoci v tajbrejku viedol už 6:3 a zdalo sa, že dokonalým spôsobom zavŕši obrat zo skóre *3:5 na gemy. Počas tejto necelej hodinky vyprodukoval až 33 nevynútených chýb (4 dvojchyby) - napokon presne polovicu z celkového množstva. Nečudo, že mu predbežne nepomohla prevaha vo víťazných úderoch (16:7), manko jediného bodíku (49:50) i nízka súperova úspešnosť prvého podania (33 percent). V druhej časti Slovák opäť nezachytil vstup, ale príkladne zabojoval napríklad aj prostredníctvom neutíchajúcej snahy o ofenzívu pri sieti. Z nepriaznivého stavu *2:5 dokázal tento set dotiahnuť do ďalšej skrátenej hry a v nej povolil 28-ročnému rodákovi z Domažlíc len jeden bod - 7:6 (1). V treťom dejstve, už po 107 minútach strávených na dvorci číslo 19, využil úradujúci slovenský Tenista roka nadobudnutú psychickú výhodu, odpútal sa na 3:0, druhýkrát zobral súperovi podanie na 5:1 a sám odvrátil dve hrozby dramatizácie. Držiteľ šiestich singlových titulov z okruhu ATP prakticky prestal kaziť (v tomto smere zrazu veľavravných 6:17) a len polovičnú platnosť "prvého" vykompenzoval vysokou efektivitou pri hraných fiftínoch - získal ich 81 percent. Vo štvrtom sete mal Hrbatý brejkbaly už pred tým, ako odskočil na *3:2. Náskok vzápätí premrhal, lenže dokázal aktuálne 103. hráčovi svetového renkingu v prvom vzájomnom meraní síl znova preraziť podanie v siedmej hre, už nezaváhal, ba postaral sa aktivitou v deviatom geme o urýchlenie konca. Znova v jeho prospech hovorila predovšetkým štatistika nevynútených chýb (11:20).

Dominik Hrbatý: "Prvé kolo na grandslamovom turnaji je vždy veľmi náročné a dnešok proti Vaněkovi nebol výnimkou. Približne jeden a pol setu som sa herne dosť trápil. Spočiatku som robil priveľa nevynútených chýb, ale už pred koncovkou druhého setu som napriek jeho nepriaznivému vývoju cítil, že začínam mať prevahu. Veril som, že bude len otázkou času, kedy to obrátim aj výsledkovo vo svoj prospech. Prehrával som síce v tej druhej časti o brejk, ale postupne som sa lepšil v hre od základnej čiary, čo mi umožnilo diktovať tempo. Začal som súpera tlačiť a naháňať po dvorci. Naplno sa to prejavilo v treťom a štvrtom sete. Dá sa povedať, že vtedy som už hral v pohode a dostal som vývoj stretnutia pod kontrolu. Lakeť, ktorý mi narobil problémy na sklonku minulého roka, som vôbec nepociťoval. Som rád, že poslúcha."