24. septembra 2009

Hrbatý v Trnave zo 6:7 (4), 0:3 do štvrťfinále dvojhry

Slovenský tenista Dominik Hrbatý nasadený ako piaty zvíťazil vo štvrtkovom stretnutí osemfinálového 2. kola dvojhry na turnaji ATP Challenger Tour Trophy v areáli TC Empire v Trnave (dotácia 64 000 eur) ...

TRNAVA 24. septembra (WEBNOVINY) - Slovenský tenista Dominik Hrbatý nasadený ako piaty zvíťazil vo štvrtkovom stretnutí osemfinálového 2. kola dvojhry na turnaji ATP Challenger Tour Trophy v areáli TC Empire v Trnave (dotácia 64 000 eur) nad Talianom Albertom Brizzim, 298. v renkingu, v ich premiérovom vzájomnom súboji za 162 minút 6:7 (4), 6:4, 6:3. Debutant na tomto podujatí Hrbatý pritom prehrával s premožiteľom Martina Kližana z 1. kola už 6:7 (4), 0:3. Potvrdil však svoju "erbovú" bojovnosť. V rozhodujúcom sete viedol už 4:0 a presadil sa napriek tomu, že ešte dvakrát stratil svoj servis.

Držiteľ 6 titulov z hlavnej profesionálnej úrovne Hrbatý v úvodnom dejstve nevyužil brejkové šance na 2:0 a po chvíli prehrával 1:2*. Vyrovnal z 2:4 na 4:4 a poradil si aj s mankom 4:5, pri ktorom Brizzi podával na set. V tajbrejku však hostiteľ od skóre 2:0 stratil 6 bodov v rade a zo 4 setbalov v rade, ktoré mal Talian k dobru, zmazal iba polovicu. V druhej časti Hrbatý predviedol obdivuhodnú šnúru 5 získaných gemov od uvedeného stavu 0:3 a napokon v tejto fáze duelu mal prenikavú štatistiku 10:1 na hry, čím navodil rozhodnutie.

Domáci daviscupový rekordér a od nedele už len bývalý člen reprezentácie SR Hrbatý teda zatiaľ zvláda náročný prechod z tvrdého povrchu v hale na antuku vonku. Vo štvrťfinále singlovej súťaže si tento 154. hráč svetového rebríčka ATP (v minulosti mu však patrilo aj 12. miesto) zmeria po druhý raz vo svojej kariére sily s Rusom s gruzínskym pôvodom Teimurazom Gabašvilim (80.). Jednotke miestneho "pavúka" podľahol v marci 2007 na tvrdom povrchu v kalifornskom Indian Wells na úrovni Masters 5:7, 3:6.

Tridsaťjedenročný Bratislavčan Hrbatý na individuálnej úrovni, teda mimo tímových súťaží (vrátane líg), dosiahol v Trnave prvé dva úspechy vo dvojhre od 30. júna, keď na challengeri ATP v nemeckom Braunschweigu zdolal Ekvádorčana Nicolasa Lapenttiho. Vo štvrtok sa Hrbatý ešte predstaví po boku spomenutého Kližana vo štvrťfinále štvorhry práve proti Gabašvilimu a Bulharovi Grigorovi Dimitrovovi.

Zo Slovákov postúpil už v stredu do štvrťfinále dvojhry držiteľ voľnej karty Marek Semjan a v piatok bude jeho súperom Alžírčan Lamine Ouahab nasadený ako druhý.