Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. júla 2008

Huby a plody možno zbierať len v troch národných parkochAj napriek sezóne možno zbierať huby a lesné plody len v troch národných parkoch a v nich len na vyhradených miestach.Zdieľať
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR na svojej internetovej stránke pripomína, že podľa zákona o ochrane prírody a krajiny je zakázané zbierať rastliny vrátane plodov v územiach s tretím až piatym stupňom ochrany. Zber lesných plodov v národných parkoch je tak obmedzený. Za porušenie zákazu zberu lesných plodov v chránených územiach môže osoba dostať pokutu alebo jej prepadnú veci, čo je v tomto prípade zberačské náradie.

"V troch národných parkoch - v Národnom parku (NP) Slovenský raj, NP Veľká Fatra a NP Slovenský kras - je zber rastlín a ich plodov možný pre vlastnú spotrebu na vyhradených miestach, ktoré sú uvedené v návštevných poriadkoch národných parkov," uvádza internetová stránka ministerstva. Všetky návštevné poriadky možno nájsť na príslušnej správe národného parku v informačných strediskách národných parkov a na adrese www.sopsr.sk. Podľa ministerstva by návštevné poriadky mali byť umiestnené aj na viditeľných miestach na obecných úradoch.
"Dôvodom obmedzenia zberu lesných plodov je predovšetkým zabezpečenie cieľov ochrany chránených území," uvádza ministerstvo na svojej internetovej stránke. Pri zbere lesných plodov, keď ide často o organizovaný zber pre výkupne, dochádza k nadmernému vyrušovaniu živočíchov, vrátane chránených. Lesné plody sú zároveň významným zdrojom potravy a energie pred zimným obdobím pre tie živočíšne druhy, ktorých ochrana by v chránených územiach mala byť prioritou. "Sú to najmä hlucháne, tetrovy, jariabky a medvede," konkretizuje ministerstvo.

(SITA)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štát poskytne dvom firmám stimuly v objeme 541 mil. Sk
<< predchádzajúci článok
Nadáciu Výskum rakoviny možno podporiť aj cez SMS