Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. januára 2019

Husacie námestie je poctou suchovskej husi a jej šľachtiteľoviNámestie pomenované po vyšľachtenej husi budú mať v Suchej nad Parnou pri Trnave. Obec získala prostriedky od Environmentálneho fondu - obnova dediny ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - Branislav Caban
Suchá nad Parnou 20. januára (TASR) – Námestie pomenované po vyšľachtenej husi budú mať v Suchej nad Parnou pri Trnave. Obec získala prostriedky od Environmentálneho fondu – obnova dediny a spolu s vlastnými prostriedkami upraví priestor pri miestnom potoku, ktorý dostal názov Husacie námestie.


Suchovská žltá hus je plemeno vyšľachtené v 80. rokoch 20. storočia z husí chovaných v okolí Suchej nad Parnou. Oficiálne bola uznaná v roku 1995, je jedným z dvoch národných plemien Slovenska, zaradená do svetového katalógu vodnej hydiny. Za jej vznikom stojí práca a nadšenie suchovského rodáka Pavla Ilavského a členov Klubu chovateľov vodnej hydiny. Ten mal sídlo v obci a celoslovenskú pôsobnosť.

"Husacie námestie všetci u nás poznáme ako miesto, kde sa Podhájsky potok rozširuje, a tam sa podľa rozprávania pamätníkov vždy schádzali husi z domácich chovov a kúpali sa vo vode," povedal starosta Martin Glončák. Obec sa rozhodla pripraviť projekt, v ktorom chcela verejný priestor upraviť, prehĺbiť historické povedomie obyvateľov a upozorniť na pozoruhodný úspech šľachtiteľa Ilavského.

Počiatočné práce na úprave priestoru urobila samospráva ešte s predchádzajúcou starostkou vlani, tento rok ich chce dokončiť. "Budú tam zeleň, lavička, informačná tabuľa a miesto na krátky relax," uviedol Glončák.
Pokračovaním Husacieho námestia je náučný chodník, ktorého trasa sa začína v centre pri obecnom úrade a končí sa pri Suchovskej vodnej nádrži.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Paška: Cesta na dosiahnutie dohody EÚ s Britániou je otvorená
<< predchádzajúci článok
Tisícky protestujúcich v Srbsku požadujú odstúpenie prezidenta Vučiča

Husacie námestie je poctou suchovskej husi a jej šľachtiteľovi - diskusné fórum čitateľov