Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. marca 2019

Húsíovia privítali rezolúciu, ktorá ruší vojenskú podporu USA RijáduJemenskí šiitskí povstalci húsíovia uvítali stredajšie rozhodnutie amerického Senátu, ktorým Spojené štáty ukončili svoju pomoc Saudskej Arábii v jej vojne v Jemene. Agentúre ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Saná 14. marca (TASR) - Jemenskí šiitskí povstalci húsíovia uvítali stredajšie rozhodnutie amerického Senátu, ktorým Spojené štáty ukončili svoju pomoc Saudskej Arábii v jej vojne v Jemene. Agentúre AP to vo štvrtok povedal hovorca húsíov Muhammad Abdulsalám.


Hlasovanie Senátu bolo podľa jeho slov "pozitívnym krokom", pretože USA - ako sa vyjadril - podporovali "predlžovanie konfliktu a humanitárnej krízy" v chudobnom a vojnou sužovanom Jemene. "V skutočnosti bola Amerika jedným z... predajcov zbraní a poskytovateľov podpory" koalícii, vysvetlil hovorca.

Vojna v Jemene vypukla v roku 2014 po tom, ako húsíovia obsadili metropolu Saná. Saudská Arábia spoločne s ďalšími arabskými krajinami sa do podpory oficiálnej jemenskej vlády zapojila pred štyrmi rokmi. Konflikt medzičasom prerástol v jednu z najhorších humanitárnych katastrof súčasnosti. Podľa OSN je väčšina obyvateľstva v Jemene odkázaná na humanitárnu pomoc a približne desať miliónov ľudí je iba "krok od hladomoru".

Západ, vrátane USA, podporoval koalíciu okrem logistiky zbraňami v hodnote miliárd dolárov, píše AP.

Schválený návrh pôjde do dolnej komory Kongresu, Snemovne reprezentantov, kde dominujú demokrati, a je teda pravdepodobné, že ho tam odhlasujú. Potom pôjde na stôl prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorý sa už vyjadril, že toto opatrenie zamietne.

Senátor Bernie Sanders - jeden z presadzovateľov uvedenej rezolúcie, vysvetlil - že jej cieľom je, aby USA prestali podporovať vojnu Saudskej Arábie proti povstalcom húsíom v Jemene.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenské úrady míňajú na SBS milióny, kraľuje Bonul, tvrdí nadácia
<< predchádzajúci článok
V sobotu v Avione krstíme fanúšikovskú knihu Cikicaki Cikicak

Húsíovia privítali rezolúciu, ktorá ruší vojenskú podporu USA Rijádu - diskusné fórum čitateľov