Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. septembra 2007

Inflačné kritérium podľa Šramka zrejme už od augusta plnímePokiaľ nenastali zmeny v zložení referenčných krajín pre inflačné maastrichtské kritérium, Slovensko ho zrejme začalo plniť v auguste. Uviedol to po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu ...Zdieľať

BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) - Pokiaľ nenastali zmeny v zložení referenčných krajín pre inflačné maastrichtské kritérium, Slovensko ho zrejme začalo plniť v auguste. Uviedol to po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Ivan Šramko s tým, že pre definitívne konštatovanie plnenia kritéria si však treba počkať na harmonizovaný index spotrebiteľských cien. "Prekvapilo nás minule, že Malta sa stala referenčnou krajinou vďaka svojej nízkej inflácii. Keď tam vstúpi iná krajina, ktorá zníži zase hranicu, tak sa nám môže opäť názor zmeniť, ale podľa môjho očakávania by sme už mali kritérium plniť," konštatoval.

Podľa národnej metodiky zostala medziročná inflácia v auguste na rovnakej úrovni, ako bola v júli, teda na 2,3 %. Na jej medziročný rast však výrazne vplývalo zvyšovanie imputovaného nájomného, ktoré sa do harmonizovanej inflácie nezapočítava. Podľa analytikov by sa tak augustová harmonizovaná inflácia mohla nachádzať pri úrovni 1,3 %, čo by za súčasných predpokladov znamenalo, že Slovensko by prvýkrát plnilo inflačné maastrichtské kritérium. Údaje o augustovej harmonizovanej inflácii zverejní Štatistický úrad SR v piatok 14. septembra.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ikores je tiež dodávateľom úprav letiska M. R. Štefánika
<< predchádzajúci článok
Juh krajiny napadol smrtiaci vírus eboly