Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. septembra 2007

Vyššie príjmy by mali podľa NBS penzijný deficit pokryťDeficity dôchodkového systému by mal podľa guvernéra Národnej banky Slovenska Ivana Šramka vykrývať štát využitím vlastných zdrojov. Šéf centrálnej banky tak reagoval na otázku, či je ...Zdieľať

BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) - Deficity dôchodkového systému by mal podľa guvernéra Národnej banky Slovenska Ivana Šramka vykrývať štát využitím vlastných zdrojov. Šéf centrálnej banky tak reagoval na otázku, či je správne, aby sa nedostatok prostriedkov v priebežnom dôchodkovom pilieri riešil znížením výšky príspevku do druhého penzijného piliera. "Štát má vyššie príjmy ako očakával a tie je potrebné využiť na vykrytie deficitu," uviedol. Podľa neho je permanentnou úlohou štátu, aby hľadal úspory na pokrytie deficitu penzijného systému. "Každá zmena v druhom pilieri bude znamenať o to väčší problém v budúcnosti," upozornil Šramko. Ako dodal, centrálna banka má v porovnaní s vládou skôr dlhodobejšie pohľady na udržateľnosť verejných financií a potrebu ekonomiky.

Podľa guvernéra NBS je s každým investovaním spojené riziko, čo bolo jasne komunikované už na začiatku fungovania druhého dôchodkového piliera. "Riziko sa však týka aj prvého piliera, v ktorom sa síce neinvestuje, ale tento pilier má deficity, ktorých výšku do budúcnosti nikto nevie garantovať," skonštatoval Šramko. Pre samotnú centrálnu banku je podľa neho dôležité to, že systém sporenia v druhom pilieri je bezpečný. "Systém má mnoho spôsobov, ktorými je garantované, že sa nebudú akceptovať individuálne omyly v investovaní a že by mal vytvárať bezpečný priestor pre sporiteľa v druhom pilieri," povedal.

V dlhodobom pohľade je podľa Šramka vysoká pravdepodobnosť, že výnosy v druhom pilieri budú vyššie ako inflácia. Krátkodobo však podľa neho môže nastať aj to, že inflácia prevýši výnosnosť druhého piliera. "Bežne máme v ekonomike situáciu, že inflácia je vyššia ako priemerné výnosy, ktoré dosahujú banky na termínovaných vkladoch alebo podielové fondy," skonštatoval. Keďže však podľa šéfa NBS ide o dlhodobé sporenie, krátkodobé výkyvy v hodnote akcií alebo iných aktív nezasiahnu negatívne sporiteľa.

Ministerstvo financií SR podľa utorňajšieho vyjadrenia ministra Jána Počiatka žiada od dôchodkových správcovských spoločností, aby pristúpili na zvýšenie záruk pre sporiteľov v druhom pilieri. "Ministerstvo financií a strana Smer za takéto garancie považujú najmä zákonom upravený záväzok, že dôchodkové spoločnosti budú sporiteľom garantovať zhodnotenie ich vkladu minimálne na úrovni inflácie," uviedol v utorok na tlačovej besede Počiatek. V súčasnosti totiž podľa neho penzijné spoločnosti negarantujú sporiteľom žiadny výnos a "ani len to, že si sporiteľ nasporí aspoň istinu". Strana Smer-SD je podľa neho toho názoru, že tento fakt sa nedostatočne odkomunikoval počas reklamnej kampane pri spustení druhého piliera.

"Ak systém nezaručuje výnos ani len na úrovni, kedy si sporiteľ naakumuluje aspoň to, čo do systému vloží, tak tento systém nemôže byť povinný a jediné riešenie je zdobrovoľnenie systému," povedal šéf rezortu financií. Ďalšou zárukou pre sporiteľov by podľa Počiatka malo byť to, že by sa posilnili garancie materských spoločností voči dôchodkovým firmám pre prípad, že by sa penzijné spoločnosti dostali do "nepriaznivého stavu".

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V krajine potvrdili krívačku a slintačku
<< predchádzajúci článok
Kašický odmieta podozrenia z klientelizmu